Szpital do wydzierżawienia

  Szpital do wydzierżawienia

  Violetta Gradek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Już drugi szpital w regionie częstochowskim chce się sprywatyzować. Starostwo zamierza wydzierżawić usługi medyczne lecznicy w Blachowni prywatnej spółce. Na najbliższej sesji Rada Powiatu ma podjąć taką uchwałę.
  Szpital powiatowy w Blachowni jest jednym z mniejszych w regionie częstochowskim. Ma siedem oddziałów medycznych, na których znajduje się 176 łóżek, kilkanaście poradni specjalistycznych. Zatrudnia około 250 pracowników. Jest zadłużony, ale znacznie mniej niż inne częstochowskie szpitale: miejski, specjalistyczny na Parkitce czy zespolony na Tysiącleciu. Właśnie miejski ma w przyszłym roku stać się spółką prawa handlowego.


  - Kiedy przyszedłem tu na stanowisko dyrektora w maju 2007 roku, szpital miał już milion zł straty, a na koniec roku była ona szacowana na 2,3 mln zł. Dzięki pożyczce rządowej na restrukturyzację szpitala, którą nam umorzono, bilans okazał się dodatni. I zakończyliśmy ubiegły rok z 800-tysięcznym zyskiem - mówi Andrzej Mierzwa, dyrektor lecznicy w Blachowni.

  W tym roku szpital do półrocza odnotował stratę 1,1 mln zł. Zmniejszy się, jeśli Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci lecznicy za usługi medyczne wykonane ponad zakontraktowany limit.

  - Na dalszą pomoc rządu liczyć już nie możemy - uważa Janusz Krakowian, wicestarosta częstochowski. - W rządowym projekcie mówi się o umorzeniu długu publicznego, a szpital w Blachowni już takiego nie ma.

  Starostwo jest przekonane, że ze skromnego budżetu powiatu nie uda się wygospodarować pieniędzy na inwestowanie w lecznicę w Blachowni. A inwestycje są potrzebne, a na dodatek niemałe, żeby szpital dostosować do wymogów unijnych. Rozporządzenie wydane za czasów ministra zdrowia Zbigniewa Religi, daje szpitalom czas na dostosowanie się do określonych standardów do końca 2012 roku.
  - Konieczne są inwestycje budowlane oraz nowe wyposażenie sprzętowe lecznicy. Potrzebujemy na to co najmniej 15 mln zł, a nawet około 21 mln zł - mówi Krakowian. - To, co możemy dać szpitalowi, to kropla w morzu potrzeb. Lecznica w Blachowni ma trzy razy mniej łóżek niż miejski szpital w Częstochowie, a budżet aż 13 razy mniejszy.

  Starostwo postanowiło sprywatyzować usługi medyczne szpitala. Chce wydzierżawić budynek i działkę, na której się znajduje, aż na 30 lat.

  - Sprzęt medyczny chcielibyśmy sprzedać, bo nie wyobrażam sobie dzierżawienia np. skalpela - mówi Krakowian. - Kontrakt, który dyrekcja lecznicy zawiera na przyszły rok z NFZ zostanie przekazany cesją przyszłemu nabywcy.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama