Planujesz wakacyjną podróż? Tylko ze specjalną kartą

  Planujesz wakacyjną podróż? Tylko ze specjalną kartą

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Planujesz wakacyjną podróż? Tylko ze specjalną kartą

  ©internet

  Wakacje we Włoszech albo w Hiszpanii udadzą się tylko wtedy, gdy wszystko będziesz miał dokładnie zaplanowane. Warto pamiętać także o ewentualnych kłopotach ze zdrowiem i postarać się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
  Planujesz wakacyjną podróż? Tylko ze specjalną kartą

  ©internet

  EKUZ uprawnia do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w nagłych wypadkach w państwach Unii Europejskiej w takim zakresie, który umożliwi kontynuowanie zaplanowanego pobytu w tym kraju. Karta jest respektowana tylko w tych placówkach, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne pacjent musi zapłacić we własnym zakresie.
  Warto wiedzieć, że w większości państw także placówki działające w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, pobierają pewne opłaty od ubezpieczonych. EKUZ nie zwalnia więc z poniesienia tych kosztów.

  - Wydanie karty jest bezpłatne - mówi Aleksandra Włodarczyk - Wencławiak z biura prasowego śląskiego oddziału NFZ w Katowicach. - Gdy mamy komplet dokumentów, to otrzymamy ją "od ręki" - dodaje.

  Co ciekawe, EKUZ jest potrzebna nie tylko podczas wyjazdów turystycznych, ale także w czasie zagranicznych studiów na uczelniach czy nauki w szkole. Może z niej skorzystać także bezrobotny poszukujący pracy za granicą albo pracownik oddelegowany tam do pracy.

  Na stronie śląskiego oddziału NFZ w Katowicach (www.nfz-katowice.pl) znajdziemy wszystkie informacje na temat EKUZ. Dowiemy się m.in. komu ona przysługuje, na jaki okres jest wydawana i jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku, aby otrzymać kartę.

  Gdzie załatwisz taki dokument  Aby otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego należy złożyć wniosek w oddziale wojewódzkim lub delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

  Wniosek można otrzymać w oddziale lub delegaturze albo pobrać ze strony internetowej (www.nfz.gov.pl). Wypełniony dokument wraz z załącznikami należy złożyć w oddziale w jeden z następujących sposobów:
  - osobiście
  - pocztą (w tym pocztą elektroniczną)
  - faksem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama