Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Multimedialne Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach 2 sierpnia zostanie otwarte dla zwiedzających FOTO

Adrian Heluszka
Adrian Heluszka
Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach będzie jednym z najnowocześniejszych muzeów w całym województwie.
Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach będzie jednym z najnowocześniejszych muzeów w całym województwie. arc Urząd Miasta i Gminy Żarki
Już 2 sierpnia o godzinie 10:00 multimedialne Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach zostanie udostępnione dla zwiedzających. Muzeum z pewnością będzie jedną z turystycznych wizytówek całej gminy i stanowić będzie “łakomy kąsek” dla turystów odwiedzających nasz region.

Stuletni młyn elektryczny, którego lata świetności już dawno minęły, przeszedł w ostatnich tygodniach gruntowną metamorfozę. W jego wnętrzu wszyscy zwiedzający zobaczą niepowtarzalną ekspozycję związaną z młynarstwem, szewstwem, bednarstwem, kołodziejstwem i piekarstwem, a wszystko przeplatane będzie z historią Żarek.
– Kiedyś do młyna przyjeżdżali rolnicy z okolicznych wsi. Teraz liczymy na turystów z różnych zakątków naszego województwa i kraju – podkreśla burmistrz Żarek, Klemens Podlejski.

Na wszystkich tych, którzy już pierwszego dnia zdecydują się odwiedzić multimedialne muzeum, czekać będzie darmowy wstęp oraz moc atrakcji. W młynie oprócz ekspozycji zaplanowano zabawy i animacje dla najmłodszych. Na miejscu będzie można spotkać prawdziwego bednarza. Tajniki swojej pracy zdradzi rzeźbiarz, będzie można również zobaczyć, jak się robi aniołki z wapienia. W programie zabawy ruchowe z Pracownią EtnoJurą, specjały z Zagrody Maciejówka, słodycze z Manufaktury Hokus Pokuss i wiele, wiele innych interesujących propozycji.
Wędrówka po muzeum przypominać będzie spacer historycznymi uliczkami Żarek pośród ulicznej gwary i przechodniów. To swoista podróż do przeszłości. Muzeum Dawnych Rzemiosł ma charakter multimedialny, to rodzaj parku technicznego. Elementy ekspozycji pozwolą na dotykanie, zaglądanie, sprawdzanie, czy wąchanie niektórych przedmiotów.

Zwiedzający będą mogli samodzielnie wykonywać drobne prace związane z rzemiosłami, zarówno podczas zwiedzania ekspozycji jak i w sali warsztatowej. Obiekt jest przystosowany do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.
Inwestycja warta pięć milionów złotych jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej i z budżetu miasta i gminy Żarki.

- Warto dodać, iż muzeum szczególnie mocno wpisuje się w turystykę kulturową promowaną przez Województwo Śląskie i turystykę edukacyjną. Istnieją dwie ścieżki zwiedzania, dla dzieci do 8-go roku życia i dla starszych. Wiąże się to również z treścią wyświetlanych multimediów. Zostały one przygotowane w dwóch wersjach - wyjaśnia Bartek Kluszczyński, pracownik gminy Żarki.

Informacja dla zwiedzających od 3 sierpnia 2015 r: obiekt jest dostępny przez cały rok, przez 7 dni w tygodniu. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00, a w weekendy od 10.00 do 18.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!