Na drogach bezpieczniej, ale do Europy nam daleko

  Na drogach bezpieczniej, ale do Europy nam daleko

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wczoraj w Szczepocicach zderzyły się dwie ciężarówki. Zginęła jedna osoba. W Kamieniu w sobotę podczas zderzenia skody i tico zginął 24-latek.
  Wypadki na prostym odcinku A4? Są i to często, niestety

  Wypadki na prostym odcinku A4? Są i to często, niestety ©Mikołaj Suchan

  NAJNOWSZE INFORMACJE Z DRÓG WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

  W sumie w ostatni długi weekend na śląskich drogach w 25 wypadkach zginęły 2 osoby, a 31 zostało rannych. Zatrzymano też 127 nietrzeźwych kierowców. To co prawda mniej niż w innych regionach kraju, ale wciąż za dużo.

  Przyczyny tragedii są te same od lat - nadmierna prędkość, nieudzielenie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie, zignorowanie pieszego. Statystyki Komendy Głównej Policji pokazują co prawda, że w województwie śląskim jest dość bezpiecznie, ale licho nie śpi. Od stycznia do końca maja na śląskich drogach zginęło 130 osób, o ponad 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Na jeździe po pijanemu przyłapano 6400 osób, to jest o 13,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

  Z danych KGP wynika, że w Śląskiem i Łódzkiem wskaźnik śmiertelności wypadków drogowych jest jednym z najniższych w kraju i wynosi 7,4 proc. Lepiej jest w Małopolsce (7,1 proc.). W niechlubnych statystykach prym wiodą woj. podlaskie, gdzie na 100 wypadków przypada 17 ofiar, i w woj. lubelskie (15 ofiar).

  Daleko nam do reszty Europy. U nas na 100 wypadków średnio przypada 10 ofiar śmiertelnych (na Śląsku 7), to w Wielkiej Brytanii, Austrii czy w Niemczech niespełna jedna.

  Winni są nie tylko polscy kierowcy. NIK sporządził listę przyczyn braku bezpieczeństwa na naszych drogach. Na początku tej listy wpisano zły stan techniczny dróg (niewystarczający poziom bezpieczeństwa kontrolerzy stwierdzili nawet na odcinkach autostrad).
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama