Prątki gruźlicy atakują! Czas przejść do ofensywy

  Prątki gruźlicy atakują! Czas przejść do ofensywy

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W walce z gruźlicą pomagają szczepienia, zwłaszcza dzieciom, mniej odpornym niż dorośli

  W walce z gruźlicą pomagają szczepienia, zwłaszcza dzieciom, mniej odpornym niż dorośli ©arc.

  Władze województwa śląskiego ogłaszają alarm w sprawie gruźlicy! Choć szczyt zachorowań odnotowano w roku 2008, gdy zapadalność wyniosła 29,7 przypadków na 100 tys. mieszkańców, to wciąż ta podstępna choroba zbiera śmiertelne żniwo, a oficjalne statystyki dotyczące zachorowań, znacznie odbiegają od rzeczywistości.
  W walce z gruźlicą pomagają szczepienia, zwłaszcza dzieciom, mniej odpornym niż dorośli

  W walce z gruźlicą pomagają szczepienia, zwłaszcza dzieciom, mniej odpornym niż dorośli ©arc.

  Choroba szerzy się głównie wśród osób najuboższych, tzw. wykluczonych społecznie, którzy niezdiagnozowani i nieleczeni stają się źródłem kolejnych zakażeń. Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wynika, że w 2010 roku na gruźlicę zmarło 41 osób.

  Stałą, wysoką liczbę zachorowań odnotowuje się w Gliwicach, Bytomiu, Chorzowie oraz w powiatach mikołowskim i wodzisławskim. Obecnie zapadalność na gruźlicę w województwie wynosi 25,5 na 100 tys. mieszkańców. Jesteśmy na piątym miejscu w kraju pod względem liczby zachorowań. W tej niechlubnej statystyce prym wiodą województwa lubelskie, świętokrzyskie i łódzkie.

  Niestety, brak nowoczesnej aparatury powoduje, że czas oczekiwania na wyniki potwierdzające gruźlicę u chorego wydłuża się nawet do 5 tygodni. Pacjent schodzi z oczu służb sanitarnych, nie znajduje się pod ich nadzorem i naraża na ryzyko zarażenia innych. Niebawem sytuacja ma się poprawić, bo Śląski Urząd Marszałkowski w ramach zaplanowanego do 2013 roku programu walki z gruźlicą zamierza doprowadzić do utworzenia Regionalnego Referencyjnego Laboratorium Prątka w Zespole Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych w Katowicach i wyposażyć je w automatyczne urządzenie (za 157 tys. zł) do hodowli, identyfikacji i oznaczania lekowrażliwości prątków.

  Ponadto w ramach programu 2 tys. osób z najbardziej zagrożonych powiatów zostanie poddanych badaniom profilaktycznym. By chronić najmłodszych, w Wodzisławiu i Częstochowie powstaną poradnie pulmunologiczne dla dzieci. Specjalistów najbardziej niepokoją dane dotyczące wznów gruźlicy, które systematycznie narastają.

  Z raportu przygotowanego przez Urząd Marszałkowski wynika, że świadczy to o nieskutecznie prowadzonym leczeniu lub zaniedbaniu przez chorego procesu leczenia.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama