Częstochowa: Na Jasną Górę można wjechać nową bramą [ZDJĘCIA...

  Częstochowa: Na Jasną Górę można wjechać nową bramą [ZDJĘCIA i VIDEO]

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Częstochowa: Na Jasną Górę można wjechać nową bramą [ZDJĘCIA i VIDEO]
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Janusz Strzelczyk

  Od dziś na Jasną Górę można wjechać nową bamą.
  Od strony tzw. kurtyny północnej, pod bastionem św. Trący, na którym stoi pomnik błogosławionego ojca świętego Jana Pawła II można wjechać na sam dziedziniec jasnogórskiego klasztoru.

  - Mamy wreszcie bezpieczny dojazd, który nie koliduje z ruchem pielgrzymek - cieszy się ojciec Czesław Brud, administrator klasztoru na Jasnej Górze. - Do tej pory karetki, a w szczycie pielgrzymkowym setki razy są wzywane do pątników, przeciskały się przez tłum pątników w brami papieskiej, od strony Domu Pielgrzyma, bo innej drogi nie było.


  Nową bramą będą też wjeżdżały auta z zaopatrzeniem, samochody jasnogórskie. Wjazdy wybudowano w ramach programu rewitalizacji Jasnej Góry, finansowanego z funduszów unijnych i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Podczas budy tej trasy odkryto fragmenty najstarszych murów jasnogórskiej twierdzy, z XVI wieku. Są specjalni wyeksponowane. Renowacja sanktuarium trwa od 2008 roku. Zakończy się w czerwcu, za dwa lata. Będzie kosztować 42,5 mln złotych, z tego 2 mln to wkład własny klasztoru.

  Do tej pory naprawiono dachy budynków klasztornych, wyremontowano Kaplicę Różańcową, zaadaptowano organistówkę na potrzeby monitoringu. Trwają prace w bazylice. Gotowe jest już prezbiterium z organami, duża część nawy głównej. Remontowana jest Kaplica Denhoffów. Podczas prac w bazylice odkryto zapomniany, przesłonięty obrazem św. Maksymiliana Kolbego XVII-wieczny obraz św. Marii Magdaleny.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brama Zamku Bobolice też jest już otwarta

   Bobolus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 42

   Brama Zamku Bobolice na Jurze jest już gotowa od jakiegoś czasu. Teraz jednak można przejechać nią i zwiedzić cały zamek, którego rekonstrukcja właśnie się zakończyła.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama