Ważne
  Od jutra pogotowia w nowym systemie mają ratować szybciej

  Od jutra pogotowia w nowym systemie mają ratować szybciej

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Od jutra pogotowia w nowym systemie mają ratować szybciej

  ©arc.

  1 lipca w województwie śląskim zacznie obowiązywać nowy system organizacyjny pracy pogotowia ratunkowego. Dla pacjentów ma to być zmiana na lepsze - karetki będą tak rozlokowane, by dotarły do chorego jak najszybciej, a przesyłka danych dotyczących jego stanu zdrowia ma zapewnić przewiezienie go do odpowiedniego ośrodka (np. chorego z zawałem do tego szpitala, który ma pracownię hemodynamiki, i gdzie lekarze natychmiast udrożnią tętnicę).
  Od jutra pogotowia w nowym systemie mają ratować szybciej

  ©arc.

  Na czym polega wielka lipcowa zmiana? Liczba karetek (154 w całym regionie) pozostanie taka sama, ale województwo zostanie podzielone na 15 rejonów operacyjnych (dotąd było 22). W przyszłości będzie też funkcjonować sześć dyspozytorni, czyli lokalnych centrów koordynujących pracę pogotowia. Znajdą się one w Częstochowie, Sosnowcu, Katowicach, Gliwicach, Jastrzębiu-Zdroju oraz Bielsku-Białej. Nowe rejony nie pokrywają się z granicami powiatów, miast czy gmin.
  Powstało za to kilka większych rejonów operacyjnych, np. pszczyński NZOZ wejdzie w skład jednego z nich. Będzie on obejmował kilka powiatów i miast, w tym także: Tychy, Katowice, Rudę Śląską i Siemianowice Śląskie.

  Ponieważ NFZ usługi w zakresie ratownictwa medycznego wykupuje zarówno od publicznych, jak i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, to ma podpisane kontrakty z 13 dysponentami zespołów ratownictwa medycznego. W 2011 r. budżet państwa przeznaczył w województwie śląskim na działalność systemu państwowego ratownictwa medycznego 187 mln złotych.

  By zapewnić mieszkańcom łatwiejszy dostęp do pomocy, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk wyznaczył nowe miejsca stacjonowania ambulansów. Będą teraz w Mierzę- cicach (z obsługą pyrzowickiego lotniska), Świerklanach, Jeleśni, Krzyżanowicach, Gliwicach i Żarkach. Na dodatkową karetkę wciąż czeka Żywiecczyzna (na razie w powiecie jest ich 5), bo teren górski ma swoją specyfikę i czas dojazdu bywa dłuższy. W komfortowej sytuacji znajduje się Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe, bo każda karetka, gdy np. zepsuje się lub ulegnie wypadkowi, ma swoją w pełni wyposażoną dublerkę.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   !!!!!!!!!!!!!

   mimi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 12

   NIEGDYŚ NAWET PORODÓWKA BYŁA W ŻARNOWCU A TERAZ NIE MA NAWET 1 ZESPOŁU RATOWNICZEGO!!!!!!! ZWRÓĆCIE UWAGĘ NA ZASIĘG KARETEK NA TYM OBSZARZE!! PRZECIEŻ JEST O WIELE ZA DUŻY!!!!!!!!! POWINNA BYĆ...rozwiń całość

   NIEGDYŚ NAWET PORODÓWKA BYŁA W ŻARNOWCU A TERAZ NIE MA NAWET 1 ZESPOŁU RATOWNICZEGO!!!!!!! ZWRÓĆCIE UWAGĘ NA ZASIĘG KARETEK NA TYM OBSZARZE!! PRZECIEŻ JEST O WIELE ZA DUŻY!!!!!!!!! POWINNA BYĆ PRZYNAJMNIEJ JEDNA "R" NP.W ŻARNOWCU ABY MOGŁA OBSŁUGIWAĆ GMINĘ ŻARNOWIEC!!!!!! zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama