Coldplay na Open'er Festival 2011 (ZDJĘCIA)

  Coldplay na Open'er Festival 2011 (ZDJĘCIA)

  Tomasz Rozwadowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Coldplay na Open'er Festival 2011 (ZDJĘCIA)
  1/18
  przejdź do galerii

  ©Tomasz Bołt

  Na największą gwiazdę pierwszego dnia festiwalu Open'er typowano brytyjski zespół Coldplay, niezwykle popularny w naszym kraju, a jeszcze nigdy u nas niekoncertujący. Typowanie okazało się trafne - Coldplay, choć się wywodzi z kręgu muzyki alternatywnej, nie unika popowych melodii, ma więc wielu fanów, którzy prawdopodobnie nie pofatygowaliby się na Open'era, gdyby nie zaproszenie Chrisa Martina i jego kolegów.
  Brytyjczycy nie zawiedli oczekiwań ani tych fanów, którzy znają ich tylko z list przebojów, ani bardziej wyrobionej publiczności, oczekującej świeżości zmian.

  Zobacz co jeszcze działo się pierwszego dnia festiwalu

  Dla tych pierwszych mieli przekrojowo potraktowany repertuar, nieskupiony jedynie na kompozycjach z ostatnich lat, co świadczy o poważnym i pełnym szacunku nastawieniu do słuchaczy niemających jeszcze okazji poznania Coldplay na żywo. Dla drugich były nowe aranżacje znanych utworów, a także kilka nowych, przygotowywanych na niewydaną jeszcze płytę.

  Wszyscy byli więc zadowoleni, łącznie z samymi muzykami i szefem Open'era Mikołajem Ziółkowskim, nieukrywającym swojego wzruszenia z okazji przyjazdu Coldplay.

  Zapowiedział zresztą ze sceny, że wzruszy się jeszcze bardziej w sobotę, wprowadzając na scenę Prince'a, największą, a na pewno najbardziej legendarną gwiazdę tegorocznej edycji.

  Prince - gwiazda Open'er Festivalu 2011 - przeczytajcie rozmowę z Hirkiem Wroną na temat tego artysty

  Na wszystkich scenach festiwalowych w pierwszy dzień zagrało blisko 30 wykonawców i charakterystyczną cechą tego dnia było nieustanne przeplatanie się muzyki granej na konwencjonalnych instrumentach z elektroniką. Już od dawna nie są to odrębne światy, ale tak głębokiej integracji nie było jeszcze nigdy.

  U niektórych artystów, np. Caribou, występującego na zakończenie dnia na Tent Stage, te dwa żywioły splatają się w sposób niemożliwy do oddzielenia. W innych przypadkach wykonawcy opowiadali się po stronie muzyki bliższej tradycji. Tak było z alternatywnym rockiem The Twilight Singers, The National czy Pustek, mieszanką bluesa, country i popu Paola Nutiniego albo ujazzowionym reggae Fat Freddy's Drop.

  Zobacz fotorelację z drugiego dnia festiwalu - koncert zespołu Pogodno

  Twardą elektronikę reprezentowali za to Simian Mobile Disco i wszyscy wykonawcy z Burn Beat Stage. Dla większości fanów te różnice nie miały znaczenia - poruszali się płynnie pomiędzy oboma światami, przy okazji świetnie się bawiąc.

  Mamy też pierwszego czarnego konia imprezy - z wykonawców stosunkowo mało znanych i nowych najbardziej się podobał północnoirlandzki zespół Two Door Cinema Club, odkryty przez szerszą publiczność zaledwie przed rokiem. W tym sezonie grają już na największych europejskich letnich festiwalach - byli w Glastonbury, będą w Reading/Leeds. Pięknie więc się stało, że skusił ich do przyjazdu także Open'er. Znów udało się sprowadzić gwiazdę przyszłości, tak jak to się stało w ubiegłym roku choćby z Wild Beasts.

  Czytaj open'erowy blog

  Takich wykonawców będzie jeszcze kilku podczas tegorocznej edycji, m.in. Chapel Club w sobotę oraz These New Puritans, James Blake i Chromeo w niedzielę. Wrażeń więc nie zabraknie - z jednej strony klasyczny Prince, z drugiej odkrywcy i nowatorzy.

  Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   HDKObvUExgivmpYITD

   YeQBIpmXbhAvDoonRR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 197 / 180

   A wonderful job. Super helpful inofrmaiton.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo