Samotność skraca nam życie

  Samotność skraca nam życie

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bliski człowiek u boku to gwarancja nie tylko szczęśliwszego, ale i dłuższego życia - twierdzą naukowcy

  Bliski człowiek u boku to gwarancja nie tylko szczęśliwszego, ale i dłuższego życia - twierdzą naukowcy ©123RF

  Związki sakramentalne i nieformalne, partnerskie i jednopłciowe - wszystko jest lepsze niż życie w pojedynkę. Single, niezależnie od ich statusu materialnego, pozycji w towarzystwie i sukcesów zawodowych, żyją krócej - pisze Beata Sypuła.
  Bliski człowiek u boku to gwarancja nie tylko szczęśliwszego, ale i dłuższego życia - twierdzą naukowcy

  Bliski człowiek u boku to gwarancja nie tylko szczęśliwszego, ale i dłuższego życia - twierdzą naukowcy ©123RF

  Wdowieństwo czy starokawalerstwo przyspiesza nadejście śmierci. Ludzie żyjący w związkach dłużej cieszą się z uroków ziemskiego bytowania. Lepiej też pracować dłużej niż popaść w skracający życie "szok emerytalny". Do takich wniosków doszli badacze, którym przyszło sporządzać tablice trwania życia emerytów.

  Jak żyć, żeby pożyć? Co wpływa na długowieczność? Tą niecodzienną dziedzinę życia - w dosłownym tego słowa znaczeniu - zajęli się ostatnio Ewa Posiadała i Jakub Sarbiński z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


  Statystyka Matuzalema  - Dwa lata temu postanowiliśmy poszerzyć swoją wiedzę na Podyplomowym Studium Ubezpieczeń - opowiadają badacze. - Nasi profesorowie nie chcieli słuchać naszych pomysłów na pracę dyplomową. Mieli własny: skonstruowanie tablic trwania życia dla emerytów i rencistów na podstawie danych ZUS.

  Była to w istocie pionierska praca. Do tej pory wszyscy posługiwali się takimi tablicami sporządzanymi przez Główny Urząd Statystyczny, a ten obliczał prawdopodobieństwo zgonu do 85. roku życia. Wiadomo jednak przecież, że życie Polaków się wydłuża. Po wtóre - tablice GUS-u nic nie mówiły o kondycji społecznej Polaka. Natomiast ZUS wie o jego sytuacji rodzinnej wszystko. Skąd? Świadczy o tym rodzaj wypłacanego świadczenia. Wiadomo, że wdowy mają przez długi czas rentę rodzinną po mężu. Można zatem z dużą pewnością sprawdzić, kto i dlaczego dłużej żyje. Pierwszy wniosek? Umieralność znacząco wzrasta wraz z przejściem na emeryturę.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zwišzki partnerskie

   Bogdan Stachowiak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 30

   Podobno w przeszłoœci[ a może i aktualnie] gminy żydowskie dbały o to aby nie było wœród wyznawców osób samotnych.W naszej kulturze chrzœcijańskiej nie spotykane.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama