Wczoraj lało, dziś popada, jutro powieje - pogoda jesienna

  Wczoraj lało, dziś popada, jutro powieje - pogoda jesienna

  Maria Olecha

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bożena Kaszuba z Katowic liczy, że wkrótce się ociepli

  Bożena Kaszuba z Katowic liczy, że wkrótce się ociepli ©Marzena Bugała

  Zimno, deszczowo i wietrznie - aura ostatnio nas nie rozpieszcza. Niestety, prognozy pogody na weekend też nie napawają optymizmem. Nadal będzie chłodno, trochę popada i będzie wiał umiarkowany wiatr (w Beskidach momentami dość silny), dziś z kierunków zachodniego i północno-zachodniego, a w niedzielę z południa i zachodu.
  Bożena Kaszuba z Katowic liczy, że wkrótce się ociepli

  Bożena Kaszuba z Katowic liczy, że wkrótce się ociepli ©Marzena Bugała

  WODA W WIŚLE I ODRZE SIĘ PODNOSI [RAPORT]

  ZDJĘCIA Z AKCJI RATUNKOWEJ I USUWANIA SZKÓD PO ULEWACH W GMINIE LIPOWA

  W WEEKEND MA PRZESTAĆ PADAĆ [PROGNOZA POGODY]

  ZOBACZCIE ZDJĘCIA ZALANYCH MIEJSCOWOŚCI W CAŁYM WOJEWÓDZTWIE I MAPY SYNOPTYCZNE Z OPISAMI

  - Czwartkowe gwałtowne ochłodzenie i wczorajsze opady to skutek bardzo nietypowego zjawiska meteorologicznego - mówi Cezary Orzech, rzecznik pyrzowickiego lotniska i autor codziennych prognoz pogody.

  - Mamy do czynienia z siodłem barycznym - zetknęły się dwa niże baryczne: ze wschodu i z zachodu. Normalnie niże powinny się wyminąć, a tymczasem one się zderzyły i przyniosły nam chłodne powietrze - tłumaczy Orzech.

  Zimne powietrze wypchnęło ciepłe, które mieliśmy na początku tygodnia. Para wodna się skropliła, a w rezultacie zaczęło intensywnie padać i temperatura gwałtownie spadła z 20 do 12 stopni Celsjusza.

  - W ciągu minuty spadł nawet litr wody na jeden metr kwadratowy, stąd tyle podtopień i zniszczeń w Beskidach - wyjaśnia Cezary Orzech.

  Grażyna Bebłot z katowickiego oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi, że dziś temperatura minimalna będzie się wahała między 10 a 12 stopniami Celsjusza. Maksymalnie słupki rtęci na naszych termometrach pokażą od 14 do 16 stopni C.

  ULEWA NA ŻYWIECCZYŹNIE. POWSTAŁY OSUWISKA [ZDJĘCIA]

  ULEWA W BIELSKU-BIAŁEJ. RWĄCE RZEKI ZAMIAST ULIC [ZDJĘCIA]


  - Wysoko w Beskidach będzie jeszcze chłodniej. Dziś temperatura minimalna wyniesie od 4 do 7 stopni Celsjusza, a maksymalna od 7 do 11 stopni Celsjusza - podkreśla Grażyna Bebłot.

  Niedziela zapowiada się nieco pogodniej. Ale tylko nieco. Na niebie zobaczymy przejaśnienia. Temperatura minimalna sięgać będzie od 9 do 11 stopni Celsjusza. Jeśli planujecie niedzielą wycieczkę w góry, warto ciepło się ubrać, bo w Beskidach słupki rtęci pokażą o kilka stopni mniej.

  Lipiec w kratkę  Lipiec to miesiąc bardzo kapryśny. Jak twierdzą meteorolodzy, ta zmienność pogodowa jest już normą.
  Według długoterminowej prognozy pogody, lipiec ma być raczej ciepły, choć na początku trochę deszczowy. W pierwszej dekadzie opadów należy się spodziewać przez kilka dni. Temperatura będzie się wahała od 16 do 28 stopni Celsjusza. W drugiej i trzeciej dekadzie będzie cieplej: od 20 do nawet 32 stopni Celsjusza. Nie powinno też padać.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo