Żmije atakują! W okolicach Częstochowy i na Jurze

  Żmije atakują! W okolicach Częstochowy i na Jurze

  BM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ukąszona przez żmiję 51-letnia mieszkanka Łyśca została przywieziona karetką pogotowia ratunkowego do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. - Kobiecie podano surowicę, po krótkiej obserwacji wypisano ją do domu - informuje Magdalena Sikora, rzecznik prasowy WSzS. - To już drugi taki przypadek w ostatnim czasie.
  Żmije atakują! W okolicach Częstochowy i na Jurze

  ©arc.

  Lekarze ostrzegają - ze żmijami nie ma żartów. Gdy tylko zostaniemy ukąszeni od razu musi skorzystać z pomocy medycznej.

  - Trzeba wezwać od razu pogotowie ratunkowe lub samemu przyjechać na szpitalny oddział ratunkowy - dodaje Sikora.

  Żmiję rozpoznać można po charakterystycznym wyglądzie. Jej długość wynosi około 60 cm. Jej ubarwienie jest zmienne: najczęściej spotykane są osobniki z szarym lub brązowym grzbietem, z wyraźnie zaznaczoną zygzakowatą czarną wstęgą ciągnącą się od karku do końca ogona.

  Żmija atakuje człowieka tylko wtedy, gdy czuje się zagrożona. Polują na na żaby, jaszczurki, pisklęta ptaków, owady.


  - Zaskoczona żmija, gdy poczuje się zagrożona, gdy będzie przez człowieka atakowana może ukąsić. Podobnie się zachowa, jeśli ktoś niechcący ją nadepnie, lub na niej usiądzie - twierdzi jeden z nauczycieli biologii.

  Kiedy spotkamy żmiję np. na leśnej polanie należy wycofać się powoli i bez paniki. Idąc w miejsce, gdzie można spodziewać się jej obecności należy zakładać buty za kostkę.

  Żmije są spotykane także blisko domów. Wtedy nie należy dotykać i drażnić wygrzewających się na kamieniu węży. Gdy żmija pojawia się niedaleko naszej posesji dobrze jest wykaszać trawę, usuwać kamieniska, nie robić skalnych ogródków. A gdy już zadomowi się w pobliżu pomóc mogą jedynie w jej wyprowadzce strażacy.

  - Żmija wprowadza do organizmu osoby ukąszonej działający toksycznie i alergicznie jad, powodujący między innymi rozpad krwinek czerwonych, zaburzenia krzepnięcia krwi, uszkadzający śródbłonek naczyń. Jad żmii jest najsilniejszy wiosną - mówią lekarze. - Nawet martwe węże mogą ukąsić do kilku godzin po swojej śmierci.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wąż

   krzyś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 44

   nie zdajecie sobie sprawy że żmije atakują ja widziałem u mojego starego pełno ich jest cholera wy ją musimy zostawić eh figlarzu będę mojego przytulaski węże hodować

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Takich gadów w PO

   prawdziwy_ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 60

   więcej można znaleźć.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   plujące jadem gady z ( PO ) !!!

   NIE-Perfidnym Oszustom ( PO ) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 38

   Najbardziej psakudną i jadowitą żmiją jest ... niesiołowski !!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama