Ciężki sprzęt w słynnym rezerwacie. Kto na to pozwolił?

  Ciężki sprzęt w słynnym rezerwacie. Kto na to pozwolił?

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Koparki w Łężczoku

  Koparki w Łężczoku ©Jacek Bombor

  Mieszkańcy i turyści, którzy odwiedzają największy na Śląsku rezerwat przyrody Łężczok są w szoku - ciężki sprzęt wjechał do naszej oazy zieleni. - Koparki rozjeżdżają rezerwat! Co tu budują? - pytają zdezorientowani goście, którzy liczyli, że pod Raciborzem zastaną ciszę i spokój.
  Koparki w Łężczoku

  Koparki w Łężczoku ©Jacek Bombor

  Spokojnie - przyrodzie nie dzieje się krzywda. W rezerwacie Łężczok ruszył właśnie remont grobli, które groziły przerwaniem i zalaniem okolicznych miejscowości.

  - Istniało realne zagrożenie między innymi dla Turza. Groble nie tylko przesiąkały, w niektórych miejscach wypływały już strumyki. Przy większym naporze wody, mogłyby zostać zerwane - mówi Robert Pabian, zastępca nadleśniczego z Rud Raciborskich.

  A wówczas we wsi Turze, która w maju ubiegłego roku w znacznej części znalazła się pod wodą, dramat byłby o wiele większy. - Na szczęście leśnicy na czas osuszyli staw Babiczok. Gdyby tam była woda, wówczas wszyscy byśmy się potopili - ocenia Marcelina Waśniowska, sołtys Turza.

  Gdyby nie remont w rezerwacie, za kilka lat w ogóle mógłby zniknąć on z mapy Śląska.

  - Wkrótce zamiast stawów, mielibyśmy tu las. W suchym Babiczoku już zaczęły rosnąć drzewa. W końcu zniknęłoby unikalne ptactwo. W październiku zamierzamy nalać tu wody i go zarybić. Powoli osuszamy już Salm Duży, którego groble będą naprawiane w przyszłym roku - mówi Robert Pabian.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama