Katowice: "Wyzwolona Energia" w Centrum Scenografii Muzeum...

  Katowice: "Wyzwolona Energia" w Centrum Scenografii Muzeum Śląskiego

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Projekt Agaty Skwarczyńskiej i Ewy Machnio, który był prezentowany na praskim Quadriennale, od wtorku będzie można oglądać w Centrum Scenografii Muzeum Śląskiego w Katowicach. Wystawa jest znana pod nazwą "Wyzwolona Energia".
  Projekt "Liberated Energy - Wyzwolona Energia", dwóch artystek Agaty Skwarczyńskiej i Ewy Machnio, zamyka się w szklanym prostopadłościanie o długości 15 m, szerokości 6 m i wysokości 3,5 m. W tej białej instalacji jedna ze ścian została usunięta, żeby uczestnik wystawy mógł wejść do środka.

  Przed prezentacją na praskim Quadriennale wnętrze prostopadłościanu było całkowicie białe. Z czasem odwiedzający zdzierali farbę emulsyjną - powstały m.in. kompozycje sgraffitowe (wydrapane), portrety, dedykacje. Na jednej ze ścian pojawiły się nawet oświadczyny, które podobno zostały przyjęte.

  Pod farbą - na szkle - została umieszczona fotografia sali obrad sejmu. - W miarę zdrapywania ścian odsłaniamy fotografię. Na praskim Quadriennale widoczne było tylko godło narodowe oraz inne niewielkie fragmenty. Początkowo chcieliśmy z powrotem wszystko zamalować, ale autorkom spodobały się pomysły osób, które odwiedziły praską wystawę, dlatego zostawiliśmy to w stanie praktycznie nienaruszonym - tłumaczył dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach Leszek Jodliński.

  Odwiedzający katowicką wystawę także będą mieli pełną dowolność w wyrażaniu swoich emocji - będzie można m.in. zdrapać skrobakiem białą nawierzchnię lub nakładać szpachlą nowe warstwy farby. Do dyspozycji będą drabiny. - W miarę usuwania farby widz staje przed pustymi ławami parlamentu, jak w teatrze. Celem uczestnictwa w projekcie jest zmuszenie ludzi do przemyśleń, zadania sobie pytania - czy sfera, jaką jest ogólnie rozumiana kultura, powinna być wykluczona z dominacji i obecności polityki - powiedział Jodliński.

  Po Pradze - Katowice będą jedynym miejscem prezentacji projektu "Wyzwolona energia" w Polsce. Od wtroku do 29 lipca będzie można go oglądać w Galerii Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach.

  Praskie Quadriennale (P.Q.) to spotkanie środowisk i twórców scenografii scenicznej, sztuki performatywnej i wizualnej z Europy i krajów świata. Tegoroczna edycja trwała w dniach 16-26 czerwca. W programie znalazły się narodowe wystawy przygotowane przez znanych artystów, konferencje, seminaria, warsztaty architektoniczne, wystawy prac studentów kierunków scenografii i sztuk wizualnych. PAP

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama