Ruszył montaż dachu na Stadionie Śląskim w Chorzowie

  Ruszył montaż dachu na Stadionie Śląskim w Chorzowie

  Jacek Sroka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ruszył montaż dachu na Stadionie Śląskim w Chorzowie

  ©arc

  Na Stadionie Śląskim rozpoczęło się podnoszenie linowej konstrukcji dachu. To jedna z najbardziej skomplikowanych operacji na budowie chorzowskiego giganta. Konstrukcja o masie około 830 ton zostanie podniesiona do góry za pomocą 80 siłowników zamocowanych na górnym pierścieniu stadionu.
  Ruszył montaż dachu na Stadionie Śląskim w Chorzowie

  ©arc

  - Cała operacja nosi nazwę big lift i potrwa 12 dni - powiedział inżynier kontraktu Andrzej Bilnik. - Na razie trwa wyrównywanie poziomu naprężenia każdej z 40 lin. Najbardziej efektowna część montażu czyli podnoszenie do góry konstrukcji, na której rozpięty zostanie poliwęglanowy dach, rozpocznie się pod koniec tego tygodnia.


  W trakcie tej operacji wstrzymane zostały wszystkie inne prace na płycie stadionu. Na miejscu znajdują się tylko robotnicy Mostostalu Zabrze Holding SA oraz specjalistycznej szwajcarskiej firmy VSL, która wcześniej montowała dach na Stadionie Narodowym w Warszawie.

  ZOBACZ SZCZEGÓŁY TECHNICZNE OPERACJI BIG LIFT

  - Po zakończeniu big liftu czyli podniesieniu linowej konstrukcji na poziom dachu zacznie się montaż ożebrowania, na którym ułożone zostaną płyty poliwęglanowe - dodał inżynier Bilnik. - Na ziemi zmontowane są już 24 takie segmenty, a kolejne czekają na przygotowanie. Montaż dachu powinien zakończyć się do końca października, bo później niska temperatura może uniemożliwić uszczelnianie płyt poliwęglanowych specjalną folią.

  Big lift początkowo miał rozpocząć się w marcu, ale ze względu na wadę jednego z elementów został przełożony o kilka miesięcy. Prace budowlane na Stadionie Śląskim mają zakończyć się jeszcze w tym roku i wykonawcy zapewniają, że dotrzymanie tego terminu jest cały czas realne.
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama