Inauguracja Roku Władysława Szpilmana w Sosnowcu [VIDEO]

Inauguracja Roku Władysława Szpilmana w Sosnowcu [VIDEO]

Katarzyna Kapusta

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Inauguracja Roku Władysława Szpilmana w Sosnowcu [VIDEO]
Inauguracja Roku Władysława Szpilmana w Sosnowcu [VIDEO]

©arc

Rok Władysława Szpilmana, kompozytora i pianisty urodzonego w Sosnowcu, został zainaugurowany w środę, w 11. rocznicę jego śmierci. Głównym wydarzeniem obchodów będzie Ogólnopolski Konkurs Piosenki. O statuetkę może powalczyć każdy, kto ukończył 17 lat.
Konferencją prasową rozpoczął się w Sosnowcu Rok Władysława Szpilmana. To inauguracja pierwszych wydarzeń, jakie będą temu towarzyszyć.

- To bardzo ważne wydarzenie dla nas. W tym roku 5 grudnia obchodzimy setną rocznicę urodzin artysty, dlatego chcemy przybliżyć sylwetkę tego wielkiego sosnowiczanina mieszkańcom - tłumaczy Agnieszka Czechowska-Kopeć, zastępca prezydenta miasta.


KIM BYŁ WŁADYSŁAW SZPILMAN? TO ŻYD! ZOBACZCIE WIDEO Z SONDĄ ULICZNĄ

Wieczorem przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Sosnowcu odbędzie się koncert inaugurujący rok Szpilmanowski. Podczas koncertu artyści Teatru Rozrywki w Chorzowie zaprezentują kilkanaście piosenek kompozytora w tym m.in. "Cicha noc", "Sto lat", "Nie wierzę piosence", "Zakochani" czy "Trzej przyjaciele z boiska" wszystkie utwory zostaną wykonane przy akompaniamencie zespołu Crazy Band. Koncert jest preludium głównego wydarzenia tegorocznych obchodów Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Al Legrio. Tribute to Szpilman.
ZOBACZ PROGRAM IMPREZ W ROKU SZPILMANA
W grudniu minie setna rocznica urodzin znanego kompozytora i pianisty Władysława Szpilmana, który urodził się 5 grudnia 1911 roku przy ulicy Targowej 18 w Sosnowcu. Na budynku, w którym mieszkał z rodzicami i rodzeństwem, znajduje się tablica pamiątkowa. Wewnątrz można oglądać reprodukcje fotografii Szpilmana z jego matką.

WŁADYSŁAW SZPILMAN O SOBIEW Sosnowcu nie postawiono mu jeszcze pomnika, jak to miało miejsce w przypadku Jana Kiepury, ale - jak powiedział rzecznik Biura Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki "Al Legro. Tribute to Szpilman" Piotr Celej - "wszystko może się wydarzyć".

POSŁUCHAJ NAJLEPSZYCH PRZEBOJÓW WŁADYSŁAWA SZPILMANA

W środę, w 11. rocznicę śmierci kompozytora, biuro zainaugurowało działalność.

Nazwa konkursu piosenki składa się z dwóch członów. Pierwszy - Al Legro - jest pseudonimem Szpilmana, którym podpisywał niektóre swoje utwory, drugi - Tribute to Szpilman - oznacza "w hołdzie Szpilmanowi".

- Rok Szpilmana będzie jednym z najważniejszych i największych przedsięwzięć kulturalnych w Sosnowcu, zwłaszcza że będzie miał zasięg ogólnopolski - powiedział w środę Celej.

W Ogólnopolskim Konkursie Piosenki "Al Legro. Tribute to Szpilman" może wziąć udział każdy, kto ukończył 17 lat i zna twórczość kompozytora. Organizatorom konkursu nie zależy jednak na wiernym odtworzeniu piosenek. "Chcielibyśmy usłyszeć nowe aranżacje, własne wersje i interpretacje, aby publiczność mogła odkryć Władysława Szpilmana na nowo" - tłumaczył rzecznik.

W konkursie mogą wziąć udział amatorzy, jednak - jak zaznaczyli organizatorzy - chętnie zobaczyliby na scenie absolwentów szkół muzycznych lub teatralnych, osoby, które swoje plany zawodowe wiążą ze śpiewaniem. Ich umiejętności będą weryfikowanie przez biuro konkursowe. Każdy, kto będzie chciał wziąć udział w zmaganiach, będzie musiał przesłać do połowy listopada na adres biura demo w formacie mp3 lub na płycie CD. "Czekamy na trzy piosenki z repertuaru kompozytora. Jest w czym wybierać, ponieważ Szpilman skomponował ok. 500 piosenek, z których część stała się wielkimi przebojami" - tłumaczył Celej.
1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo