Żołnierze Powstania Warszawskiego w labiryncie podziemnego miasta

W 1. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" rekonstruujemy koszmarny świat warszawskich kanałów oraz badamy techniki, których używali powstańcy, by przetrwać pod ziemią. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

Obejrzyj wszystkie odcinki
Zwiń
Obejrzyj wideo
Inauguracja Roku Władysława Szpilmana w Sosnowcu [VIDEO]

Inauguracja Roku Władysława Szpilmana w Sosnowcu [VIDEO]

Katarzyna Kapusta

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Inauguracja Roku Władysława Szpilmana w Sosnowcu [VIDEO]

©arc

Rok Władysława Szpilmana, kompozytora i pianisty urodzonego w Sosnowcu, został zainaugurowany w środę, w 11. rocznicę jego śmierci. Głównym wydarzeniem obchodów będzie Ogólnopolski Konkurs Piosenki. O statuetkę może powalczyć każdy, kto ukończył 17 lat.
Inauguracja Roku Władysława Szpilmana w Sosnowcu [VIDEO]

©arc

Konferencją prasową rozpoczął się w Sosnowcu Rok Władysława Szpilmana. To inauguracja pierwszych wydarzeń, jakie będą temu towarzyszyć.

- To bardzo ważne wydarzenie dla nas. W tym roku 5 grudnia obchodzimy setną rocznicę urodzin artysty, dlatego chcemy przybliżyć sylwetkę tego wielkiego sosnowiczanina mieszkańcom - tłumaczy Agnieszka Czechowska-Kopeć, zastępca prezydenta miasta.

KIM BYŁ WŁADYSŁAW SZPILMAN? TO ŻYD! ZOBACZCIE WIDEO Z SONDĄ ULICZNĄ

Wieczorem przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Sosnowcu odbędzie się koncert inaugurujący rok Szpilmanowski. Podczas koncertu artyści Teatru Rozrywki w Chorzowie zaprezentują kilkanaście piosenek kompozytora w tym m.in. "Cicha noc", "Sto lat", "Nie wierzę piosence", "Zakochani" czy "Trzej przyjaciele z boiska" wszystkie utwory zostaną wykonane przy akompaniamencie zespołu Crazy Band. Koncert jest preludium głównego wydarzenia tegorocznych obchodów Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Al Legrio. Tribute to Szpilman.
ZOBACZ PROGRAM IMPREZ W ROKU SZPILMANA
W grudniu minie setna rocznica urodzin znanego kompozytora i pianisty Władysława Szpilmana, który urodził się 5 grudnia 1911 roku przy ulicy Targowej 18 w Sosnowcu. Na budynku, w którym mieszkał z rodzicami i rodzeństwem, znajduje się tablica pamiątkowa. Wewnątrz można oglądać reprodukcje fotografii Szpilmana z jego matką.

WŁADYSŁAW SZPILMAN O SOBIEW Sosnowcu nie postawiono mu jeszcze pomnika, jak to miało miejsce w przypadku Jana Kiepury, ale - jak powiedział rzecznik Biura Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki "Al Legro. Tribute to Szpilman" Piotr Celej - "wszystko może się wydarzyć".

POSŁUCHAJ NAJLEPSZYCH PRZEBOJÓW WŁADYSŁAWA SZPILMANA

W środę, w 11. rocznicę śmierci kompozytora, biuro zainaugurowało działalność.

Nazwa konkursu piosenki składa się z dwóch członów. Pierwszy - Al Legro - jest pseudonimem Szpilmana, którym podpisywał niektóre swoje utwory, drugi - Tribute to Szpilman - oznacza "w hołdzie Szpilmanowi".

- Rok Szpilmana będzie jednym z najważniejszych i największych przedsięwzięć kulturalnych w Sosnowcu, zwłaszcza że będzie miał zasięg ogólnopolski - powiedział w środę Celej.

W Ogólnopolskim Konkursie Piosenki "Al Legro. Tribute to Szpilman" może wziąć udział każdy, kto ukończył 17 lat i zna twórczość kompozytora. Organizatorom konkursu nie zależy jednak na wiernym odtworzeniu piosenek. "Chcielibyśmy usłyszeć nowe aranżacje, własne wersje i interpretacje, aby publiczność mogła odkryć Władysława Szpilmana na nowo" - tłumaczył rzecznik.

W konkursie mogą wziąć udział amatorzy, jednak - jak zaznaczyli organizatorzy - chętnie zobaczyliby na scenie absolwentów szkół muzycznych lub teatralnych, osoby, które swoje plany zawodowe wiążą ze śpiewaniem. Ich umiejętności będą weryfikowanie przez biuro konkursowe. Każdy, kto będzie chciał wziąć udział w zmaganiach, będzie musiał przesłać do połowy listopada na adres biura demo w formacie mp3 lub na płycie CD. "Czekamy na trzy piosenki z repertuaru kompozytora. Jest w czym wybierać, ponieważ Szpilman skomponował ok. 500 piosenek, z których część stała się wielkimi przebojami" - tłumaczył Celej.
1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo