Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy RAŚ rozerwie województwo śląskie?

Agata Pustułka
Obecny głos płynący z Częstochowy traktuję jako ostrzeżenie. Dążenia mieszkańców Częstochowy powinni sobie głęboko wziąć do serca lokalni politycy przede wszystkim z Górnego Śląska. To dla nich żółta kartka.

Secesyjne nastroje w Częstochowie i powrót dyskusji o usamodzielnieniu się województwa częstochowskiego przypominają trudne czasy, gdy powstawało województwo śląskie.

Najbardziej przeciwko nowej administracyjnej dominacji buntowali się mieszkańcy Podbeskidzia. Województwo bielskie było wtedy perełką - małe, bogate, dobrze zarządzane, z dużymi perspektywami na przyszłość. I cóż! Nie było wyjścia. Trzeba było się pogodzić z decyzjami polityków, którzy jak wtedy się wydawało, łączyli ogień z wodą.
CZYTAJCIE O MIESZKAŃCACH CZĘSTOCHOWY, KTÓRZY CHCĄ MIEĆ SWOJE WOJEWÓDZTWO
Tworzenie śląskiego odbywało się w atmosferze sporów o Opolszczyznę. Za poparcie wariantu wielkich regionów, co wiązało się z przyłączeniem jej do województwa dwaj posłowie z ówczesnego katowickiego Zbyszek Zaborowski (dziś szef SLD w regionie) oraz Wiesław Szweda zostali ukarani przez władze partyjne czasowym wykluczeniem z klubu. Zwyciężyła opcja 16 regionów i przyszły niełatwe lata zrastania się kawałków dawnych województw.
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Wymagało to wzajemnego szacunku, ale też pieniędzy przekazywanych w formie inwestycji. Z trzech puzzli, z jakich województwo śląskie utworzono, najbardziej zaniedbana cywilizacyjnie była Ziemia Częstochowska. Cały czas odrabia straty, widać gołym okiem jak pięknieje, bogaci się. Nie ulega jednak wątpliwości, że tempo tych zmian powinno być większe. Czy jak wybije się na niepodległość nagle stanie się metropolią? Nie.

Obecny głos płynący z Częstochowy traktuję jako ostrzeżenie. Dążenia mieszkańców Częstochowy powinni sobie głęboko wziąć do serca lokalni politycy przede wszystkim z Górnego Śląska. To dla nich żółta kartka.

Z jednej strony dążenie Ziemi Częstochowskiej do samodzielności jest reakcją na zaniedbywanie przez centrum, ale z drugiej to reakcja na wzrost śląskocentrycznych nastrojów w sercu województwa, co należy wiązać z działalnością Ruchu Autonomii Śląska. Z Katowic idzie przekaz - Ślązacy chcą autonomii, nawet jakieś referendum w tej sprawie robią. Akcja budzi reakcję.

Moim zdaniem w niczyim interesie nie leży dziś rozbiór województwa śląskiego. Oczywiście kontury na mapie mogą się kiedyś zmienić, nic nie dane jest na zawsze i przeszłość to pokazuje, ale utrzymanie status quo jest najbardziej korzystne. Przemawia za tym polska racja stanu.
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy RAŚ rozerwie województwo śląskie? - Dziennik Zachodni