Duchowni z całej Polski modlą się po łacinie na Jurze

  Duchowni z całej Polski modlą się po łacinie na Jurze

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bazą duchownych i ministrantów z całej Polski stało się pole namiotowe w Rzędkowicach

  Bazą duchownych i ministrantów z całej Polski stało się pole namiotowe w Rzędkowicach ©patryk drabek

  Nie dość, że mówi w języku łacińskim to jeszcze stoi tyłem do wiernych! Mieszkańcy Włodowic, którzy wybrali się w ostatnich dniach na mszę świętą do kościoła św. Bartłomieja z dużym zaskoczeniem przyglądali się poczynaniom księdza. Wszystko przez letni integracyjny zjazd miłośników celebrowania mszy świętej w nieco inny sposób.
  Bazą duchownych i ministrantów z całej Polski stało się pole namiotowe w Rzędkowicach

  Bazą duchownych i ministrantów z całej Polski stało się pole namiotowe w Rzędkowicach ©patryk drabek

  - Czasami mówi się, że kapłan jest odwrócony plecami do wiernych, lecz tak naprawdę jest on zwrócony twarzą do Boga - podkreślał Radosław Bekier z fundacji Inicjatywa Włodowicka, a wtórował mu ksiądz Marek Grabowski z Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra. - Część mieszkańców wchodziła do świątyni z ciekawości, widząc otwarte drzwi kościoła. Starsze osoby wychodziły z liturgii ze łzami w oczach, ponieważ przypominały sobie dawne czasy. Do tej pory msze święte przeprowadzane są w ten sposób w większych miastach, ale dostrzegamy już, że pojawia się to także w mniejszych miejscowościach - podkreślał duchowny.

  Skąd pomysł na zorganizowanie Letniego Zjazdu Integracyjnego Tradicamp?

  - Ze względu na to, że nie ma w Polsce wielu księży, którzy są w stanie celebrować mszę w ten sposób jest nam łatwiej, jeśli raz w roku zjedziemy się w jedno miejsce. Tym samym łączymy przyjemne z pożytecznym. Wypoczywamy, ale też dbamy o starą liturgię - zaznacza Radosław Bekier, organizator zjazdu, którego nie byłoby gdyby nie... Ojciec Święty. Papież Benedykt XVI w dokumencie motu proprio Summorum Pontificum z 2007 roku nawoływał bowiem wiernych świeckich do poznania dawnej liturgii kościoła katolickiego.

  Organizatorzy szacują, że liczba uczestników zjazdu w Rzędkowicach przekroczy 200 osób, które przyjechały do gminy Włodowice z całego kraju. Dziś o godz. 12 w kościele św. Bartłomieja odbędzie się uroczysta msza święta, która zakończy Tradicamp 2011. Podczas liturgii wystąpi chór z Krakowa.

  Łacina, chorał gregoriański i ksiądz odwrócony tyłem


  Msza święta według dawnych ksiąg liturgicznych celebrowana jest w asystencji diakonów z kadzeniem, w języku łacińskim i opatrzona chorałem gregoriańskim. Duchowny zamiast w kierunku wiernych odwrócony jest do nich tyłem. Uczestnictwo w tak sprawowanej mszy wspomaga posiadanie tekstów z tłumaczeniami na język polski. Jak podkreślają zwolennicy takiego sposobu przeprowadzenia liturgii, słuchanie chorału z pełną świadomością znaczenia jego treści wznosi i przygotowuje serce człowieka do spotkania z wielkim misterium. DRAPA


  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama