Jak wnuk cesarza Franciszka Józefa walczył o Austrię

  Jak wnuk cesarza Franciszka Józefa walczył o Austrię

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zmarły w poniedziałek arcyksiążę Otto von Habsburg marzył kiedyś o odrodzeniu Austro-Węgier. Przed wojną próbował uchronić Austrię przed Hitlerem, a po niej Sowieci zabronili mu wjeżdżać do Austrii. Jego losy pokazują, jak zmieniła się Europa przez 100 lat
  Jak wnuk cesarza Franciszka Józefa walczył o Austrię

  ©arc

  Śmierć arcyksięcia Ottona von Habsburga kładzie kres jego trwającym całe życie wysiłkom utrzymania pamięci rodu i próbom przywracania politycznej obecności dynastii. Ale prześledzenie kolei jego życia pokazuje, jak bardzo zmieniła się Europa od czasu, gdy czteroletni Otto von Habsburg szedł w 1916 r. w kondukcie żałobnym za trumną swego słynnego dziadka cesarza Franciszka Józefa.

  Otto urodził się w czasach świetności i chwały imperium austro-węgierskiego. Jego wczesne dzieciństwo jednak naznaczył nagły upadek jej rządów - po zakończeniu I wojny światowej. Ojciec Ottona - ostatni rządzący cesarz odsunięty w 1918 r. - zmarł przedwcześnie. Od tego czasu obecność arcyksięcia w polityce austriackiej i europejskiej przypominała działania widma. Z coraz większą desperacją starał się zapobiec pędowi Austrii wprost w dławiące objęcia nazizmu.

  Podczas II wojny światowej działania Ottona na uchodźstwie nabrały nowego impetu. Szczególnie w USA, gdzie starał się przekonać przywódców sojuszu przeciw Hitlerowi, że po zakończeniu działań wojennych, przy tworzeniu nowego ładu, Austria zasługuje na bardziej przychylne traktowanie. Jest ofiarą, a nie entuzjastycznym uczestnikiem działań III Rzeszy. Jednak powojenna Republika Austrii zawiodła nadzieje Ottona. Nie stała się odpowiednim miejscem dla odnowienia wpływów Habsburgów. Podobnie stało się z Węgrami. Teraz znalazły się one pod rządami komunistów i zatrzasnęły podwoje przed wszelkimi ewentualnymi zakusami cesarskiej dynastii. Ottonowi pozostało jedno: dawać wyraz swoim paneuropejskim pasjom na dającej stosunkowo mało możliwości arenie Parlamentu Europejskiego. Przez wiele lat był jego członkiem.

  Po zakończeniu zimnej wojny mógł w pewnym stopniu cieszyć się z tego, że historia potwierdziła słuszność jego wieloletniej walki o ducha europejskiej jedności. Raz jeszcze mógł osobiście odwiedzić dawne ziemie swoich przodków.

  Jednak pod wieloma względami zmiany zaszły w latach 90. i później stanowiły ilustrację, jak dalece świat odszedł od trzeszczącego w szwach majestatu cesarstwa austro-węgierskiego. W rządzącej nim rodzinie w 1912 r. przyszedł na świat Otto. Był pierwszym dzieckiem arcyksięcia Karola Habsburga i jego żony księżnej Zyty Burbon-Parmeńskiej. Wymieńmy dla pamięci wszystkie nadane dziecku imiona: Franciszek Józef Otto Robert Maria Antoni Karol Maksymilian Henryk Sykstus Ksawery Feliks Renatus, Ludwik. Kajetan, Pius Ignacy. Uff! To nieco karykaturalna ilustracja dziedzictwa sojuszy zawieranych przez Habsburgów i historycznego bagażu tej dynastii. Potomek rodu przez większość życia używał jednak tylko imienia - Otto - bardziej odpowiedniego dla skromnej pozycji, jaką pozwoliła zająć mu historia.
  1 3 4 5 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Litości...

   adamiela (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Otton był synem Karola II. Nie był wnukiem cesarza, bo jego ojciec był bratankiem cesarza Franciszka Józefa I.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Syn błogosławionego Karola IV. (I.)

   hun (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   R.I.P

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama