Kopalnia w Sosnowcu ma szansę na sukces

  Kopalnia w Sosnowcu ma szansę na sukces

  Anna Dziedzic

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kopalnia w Sosnowcu ma szansę na sukces

  ©arkadiusz gola

  Zarząd kopalni Kazimierz Juliusz w Sosnowcu zamierza wykonać odwierty, które pozwolą zbadać złoże węgla w tzw. polu rezerwowym kopalni. Odwierty rozpoczną się na przełomie października i listopada tego roku. Od ich wyników zależy przetrwanie ostatniej zagłębiowskiej kopalni.
  Kopalnia w Sosnowcu ma szansę na sukces

  ©arkadiusz gola

  - Podzieliliśmy badanie złóż na trzy etapy. Zaplanowaliśmy osiem odwiertów - mówi Jacek Matuszczyk, wiceprezes ds. technicznych KWK Kazimierz-Juliusz.


  Największy odwiert będzie miał ok. 320 m głębokości. Według, na razie, bardzo ogólnych szacunków przypuszcza się, że w złożu może być około 5 mln ton węgla. Jednak dużo zależy od tego, czy jego wydobycie będzie ekonomicznie opłacalne.

  Decyzja o przeprowadzeniu odwiertów ucieszyła pracowników. O to, by zaczęto badać pole rezerwowe zabiegali związkowcy. - Dla pracowników to być albo nie być - mówi Grzegorz Sułkowski, szef zakładowej Solidarności w KWK Kazimierz-Juliusz.

  Ponieważ obecne złoża kopalni już się kończą, zakład od 1 lipca wprowadził program dobrowolnych odejść górników. Obecnie pracuje tu ok. 1200 osób. Program nie zostanie wstrzymany, nawet gdyby okazało się, że pod kopalnią węgiel nadal jest i będzie go można wydobywać. - Najwcześniej moglibyśmy bowiem zacząć go wydobywać około 2016 roku. Pełną wiedzę o złożu będziemy mieć w listopadzie przyszłego roku. Jeśli będzie się opłacało wydobycie, to przynajmniej dwa lata trzeba czekać na uzyskanie koncesji na eksploatację. Oczywiście może być i tak, że po pierwszym etapie odwiertów okaże się, że dwa kolejne nie są konieczne, bo złoże jest niewielkie - dodaje wiceprezes Matuszczyk.

  Według zarządu koszt odwiertów to około 2-2,5 mln zł.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama