Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olsztyn: Ciepła kąpiel możliwa będzie już w 2015 roku

Janusz Strzelczyk
Termy to wielka atrakcja przyciągająca turystów
Termy to wielka atrakcja przyciągająca turystów fot. PAWEŁ NOWAK
Kąpiel w jurajskich termach, w podczęstochowskim Olsztynie za cztery lata? Czemu nie.

Naukowcy z krakowskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk zapewniają, że około pięćset metrów pod ziemią są naturalne zbiorniki wody, która nie jest na tyle gorąca, żeby ją wykorzystać do celów grzewczych, za to całkiem wystarczająca do basenu kąpielowego.

Woda ma 20-40 stopni Celsjusza. Powołana została już spółka Geotermia Olsztyn.

- Chodziło nam o zrobienie kolejnego kroku i przekonanie, że nasze inspirowanie do działania powinno przynieść skutek. Ważne, aby w tym przekonaniu utwierdzili się też nasi lokalni inwestorzy. Przecież model, który zastosowano w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie spółka ma kilkudziesięciu udziałowców, u nas też jest możliwy - mówił Tomasz Kucharski, wójt gminy Olsztyn na zakończenie forum gospodarczego poświęconego wykorzystaniu źródeł wód geoter-malnych.

Trzeba jednak wykonać odwiert, a to kosztuje, według wyliczeń dr. Wiesława Buja-kowskiego co najmniej 2 mln złotych.

Potem trzeba znaleźć inwestora do budowy kompleksu kąpielisk. Potrzeba kilkunastu milionów złotych. Olsztyn korzysta z doświadczeń i pomocy Austriaków. Gernot Deutsch, dyrektor term w Bad Walter-sdorf, podkreśla, że pracę w tamtejszym ośrodku znalazło 6 tysięcy osób. A hotele mają 98 procent obłożenia przez cały rok.

Z pewnością Olsztyn zyskałby nowych turystów. W regionie północnej Jury i północnej części województwa śląskiego będzie to pierwsza tego typu inwestycja.

Wody geotermalne występują też w innych gminach regionu częstochowskiego.

Poczesna zamierza użyć ciepłej wody do ogrzewania szkoły i ośrodka zdrowia. W tej dziedzinie może skorzystać z doświadczeń Kłobucka i Koziegłów, gdzie z powodzeniem pracują pompy cieplne, pozyskujące energię na zasadzie różnicy temperatur pod ziemią. Takie instalacje ułożono przy Zespole Szkół w Koziegłowach i Rejonie Energetycznym w Kłobucku.

Na głębokie odwierty za 20 mln zł potrzebna spółka

Badania geologiczne wskazują, że nawet 4/5 powierzchni Polski posiada odpowiednie warunki do budowy zakładów pozyskujących energię geotermalną.

Olsztyn nie jest jedyną gminą w naszym województwie, gdzie są źródła geotermalne z wodą o średniej temperaturze 20 stopni Celsjusza. Takie są też w gminach Jeleśnia, Brenna, Jaworze i Mstów. Gminy te zawarły wstępne porozumienie o współdziałaniu w poszukiwaniu pieniędzy na sfinansowanie inwestycji, ale w dotarciu do głębszych pokładów, nawet do trzech kilometrów, gdzie jest woda o temperaturze wrzątku. Taki odwiert jednak kosztuje nawet 20 mln zł.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!