Krzyż ormiański trafił do Gliwic

  Krzyż ormiański trafił do Gliwic

  Joanna Oreł

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Chaczkar, czyli krzyż pamięci ludobójstwa Ormian poświęcono w jedynym w Polsce kościele ormiańskokatolickim pw. Świętej Trójcy w Gliwicach. Jest to piąty krzyż ormiański, który znalazł się w naszym kraju.
  - To wielki dzień. Naród ormiański podarował nam chaczkar, by przypomnieć o wspólnych tradycjach - podkreślił podczas uroczystości ks. Isakowicz - Zaleski, proboszcz gliwickiej parafii ormiańskokatolickiej.
  Chaczkar to dzieło wykonane z armeńskiego tufu wulkanicznego. Rzeźbienie krzyży w tej substancji to tradycja Ormian. A ci, jak podkreśla Ashot Galoyan, ambasador Armenii w Polsce, mają się w naszym kraju coraz lepiej.

  - Ostatnie 3,4 lata to był stosunkowo dobry czas. A niedługo czeka nas spotkanie z prezydentem Komorowskim. Później zobaczymy jak będzie dalej - podkreśla ambasador Armenii.

  Z kolei Anna Olszańska, prezes Związku Ormian przypomina o specyfice polskich Ormian. - Taka jest prawda, że nie oddzielamy korzeni polskich od ormiańskich. W spisie deklarujemy narodowość polską. Przejęliśmy również wiele tradycji, kontynuując przy tym ormiańskie - twierdzi Anna Olszańska.

  Chaczkar jest jedną z nią. To piąty taki krzyż w Polsce. Pozostałe znajdują się w Elblągu, Krakowie, Gdańsku i w armeńskiej ambasadzie w Warszawie.

  Dodajmy, że dar narodu ormiańskiego sprowadzono do Gliwic za pośrednictwem fundacji "Sztuka bez granic" z Erewania - Armenia, a uroczystość jego odsłonięcia, na dziedzińcu gliwickiego kościoła, uświetnił występ armeńskiego chóru Nazani. Krzyż poświęcił arcybiskup Grigoris Bunanyan zwierzchnik Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego ze Lwowa.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomyłka w nazwiska ambasadora Armenii

   Tadevos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 49

   Obecny ambasador Armenii w Warszawie nazywa się Aszot Galojan, a nie Aszot Hovakimian, do tak nazywał się ambasador poprzedni, który obecnie jest we Wiedniu.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama