Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Związkowcy z WZM w Siemianowicach nie chcą do Bumaru

Redakcja
arc
Związkowcy z Wojskowych Zakładów Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich, gdzie produkowany jest kołowy transporter opancerzony Rosomak, sprzeciwiają się włączeniu tego zakładu do grupy Bumar. W poniedziałek ich postulaty poparli parlamentarzyści PiS.

Wszystkie trzy działające w WZM związki zapowiadają protesty, jeżeli nie będzie reakcji na ich postulaty. Jak mówił w poniedziałek szef zakładowych struktur NSZZ Pracowników Wojska, Roman Kozioł, związkowcy rozważają różne działania, włącznie ze strajkiem okupacyjnym.

Według związkowca dla Bumaru siemianowickie zakłady byłyby "kurą znoszącą złote jajka". Argumentował, że WZM mają zapewnioną produkcję do 2013 r., z perspektywą przedłużenia do 2018 r., są zrestrukturyzowane i przynoszą zyski - w ubiegłym roku ponad 25 mln zł. Związki obawiają się, że włączenie firmy do grupy może skutkować przeniesieniem produkcji do innego zakładu i redukcją zatrudnienia w zatrudniającej ok. 450 osób fabryce.

Podobne obawy mają parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości - senator Bronisław Korfanty oraz poseł, wiceszef sejmowej komisji obrony narodowej, Dariusz Seliga. W poniedziałek obaj parlamentarzyści spotkali się ze związkowcami i zadeklarowali wsparcie dla ich działań. Seliga zapowiedział wniosek do Najwyższej Izby Kontroli, by przyjrzała się sytuacji w grupie Bumar. Według posła włączenie dochodowych zakładów z Siemianowic Śląskich do Bumaru ma być "jedyną receptą" na uzdrowienie tej grupy.

W końcu czerwca sejmowa komisja obrony zaapelowała o ponowne rozważenie celowości włączenia do grupy Bumar 11 wojskowych zakładów remontowo-produkcyjnych, w tym WZM. Senator Korfanty zapowiedział, że podobny dezyderat ma niebawem przyjąć także komisja obrony Senatu.

Związkowcy i parlamentarzyści PiS postulują utrzymanie samodzielności tych zakładów lub rozważanie powołania wspólnego konsorcjum tych 11 firm, bez włączania ich do grupy Bumar. Argumentują, że wyniki finansowe zakładów są zadowalające, a przy decyzji o przekształceniach należy uwzględnić opinię strony społecznej i związków zawodowych.

Według zapowiedzi rządu, 11 wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych (WPRP) ma być włączonych do Bumaru jeszcze w tym roku. Oprócz WZM z Siemianowic Śląskich, chodzi m. in. o Wojskowe Zakłady Lotnicze, remontujące samoloty i ich podzespoły. Plany konsolidacji budzą sprzeciw załóg i związków.

Jak mówił 20 czerwca w Katowicach minister Skarbu Państwa Aleksander Grad, dokumentacja dotycząca włączenia WPRP do grupy Bumar (obecnie tworzą ją 24 firmy) została już zgromadzona, a sprawa czeka teraz na decyzję rządu.

Według związkowców ich zakład nie tylko nie zyska, ale straci na wejściu do grupy Bumar. Jak mówią, pobierane przez grupę prowizje spowodowałyby wzrost cen i pogorszenie konkurencyjności. Dodatkowo wskazują, że zakład w Siemianowicach mieści się w centrum miasta, na atrakcyjnych gruntach. Obawiają się, że - po przejęciu przez Bumar - produkcja Rosomaków zostanie przeniesiona np. do Gliwic, siemianowicka załoga zostanie zwolniona, a teren zakładów - sprzedany.

W maju pracownicy wszystkich WPRP protestowali przeciw włączeniu do grupy Bumar przed siedzibą premiera. 26 maja radni Siemianowic Śląskich przyjęli natomiast uchwałę w sprawie poparcia akcji protestacyjnej związków z WZM, wyrażając obawę o przyszłość miejscowego zakładu.

O komentarz w sprawie sprzeciwu związkowców z WZM wobec włączenia firmy do grupy Bumar oraz o informacje w tej sprawie PAP zwróciła się do służb prasowych Bumaru oraz resortów obrony narodowej i Skarbu Państwa. Do chwili nadania tej depeszy instytucje te nie wypowiedziały się w tej sprawie. PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Związkowcy z WZM w Siemianowicach nie chcą do Bumaru - Dziennik Zachodni