Gliwickie śledztwo ws. komisji majątkowej przedłużone do 30...

  Gliwickie śledztwo ws. komisji majątkowej przedłużone do 30 września

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Komisji Majątkowej prowadzone od 2008 r. przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach zostało po raz kolejny przedłużone - do 30 września.
  Jak poinformował prok. Radosław Woźniak z gliwickiej prokuratury, przedłużenie podyktowane było potrzebą wykonania dalszych czynności - śledczy nie wykluczają m.in. kolejnych zarzutów. - Śledztwo jest bardzo zaawansowane i nie jest wykluczone, że zostanie zakończone do 30 września, ale nie można tego przesądzać w sposób jednoznaczny - zaznaczył prok. Woźniak.

  Główny podejrzany w gliwickim śledztwie, były pełnomocnik instytucji kościelnych w sprawach toczących się przed Komisją Majątkową przy MSWiA Marek P.
  został zatrzymany i aresztowany we wrześniu ub. roku. Ciąży na nim osiem zarzutów, m.in. korumpowania osoby pełniącej funkcję publiczną w Komisji, trzy dotyczące oszustwa na szkodę dwóch osób fizycznych i jednej instytucji na łączną sumę ok. 10 mln zł oraz kolejne dot. m.in. zatajenia majątku, nadużycia uprawnień przy sprzedaży nieruchomości i przywłaszczenia 300 tys. zł.

  Jako pełnomocnik instytucji kościelnych w sprawach przed Komisją Marek P. - przed laty funkcjonariusz SB - składał wnioski o zwrot ziemi odebranej Kościołowi w czasach PRL. Słynął z wyjątkowej skuteczności w odzyskiwaniu gruntów. Według śledztwa, miał też wyszukiwać rzeczoznawców wydających fałszywe opinie o wartości ziemi, której zwrotu domagał się Kościół. Odzyskiwane atrakcyjne grunty były później sprzedawane w prywatne ręce.

  Marek P. został zwolniony z aresztu na początku czerwca. Prokuratura zamieniła mu areszt na 1 mln zł kaucji, gdy uznała, że większość dowodów w sprawie została już zebrana i zmniejszyła się obawa utrudniania przez niego śledztwa. Były pełnomocnik jest jedną z dotąd czterech podejrzanych w gliwickim postępowaniu osób.

  Komisja Majątkowa przestała istnieć z początkiem marca, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego. Działała przez ponad 20 lat i decydowała o zwrocie Kościołowi katolickiemu nieruchomości Skarbu Państwa. Od jej orzeczeń nie przysługiwały odwołania.

  W trakcie swojej działalności Komisja przekazała stronie kościelnej ponad 65,5 tys. ha oraz 143,5 mln zł. Według mediów, wartość zwróconego majątku sięgała 5 mld zł. Komisja rozpatrzyła w sumie ok. 2800 spraw, do zbadania pozostało jeszcze 216. Teraz, na wniosek stron, mogą się nimi zająć sądy powszechne.

  Decyzja o likwidacji Komisji miała związek m.in. z krytyką jej działalności. Media donosiły, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła - miały być one zaniżane. W części spraw trwają śledztwa ws. nieprawidłowości w Komisji, m.in. w listopadzie ub.roku Prokuratura Apelacyjna w Warszawie wszczęła śledztwo z zawiadomienia SLD wobec domniemanych przestępstw w Komisji podczas całych 22 lat jej działalności.

  Pod koniec czerwca Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła jedno ze śledztw ws. nieprawidłowości co do orzeczenia Komisji z 2008 r. o przekazaniu zakonowi elżbietanek nieruchomości w stołecznej dzielnicy Białołęka. Wcześniej w tej sprawie postawiono zarzuty siedmiu osobom, wśród nich czterem członkom Komisji.

  Badające działalność Komisji CBA w lutym br. skierowało do prokuratora generalnego zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w jedenastu prowadzonych przez Komisję postępowaniach, a w marcu kolejne pięć zawiadomień. Doniesienia te trafiły do pięciu prokuratur apelacyjnych: w Rzeszowie, Lublinie, Krakowie, Katowicach i Gdańsku.

  W sprawie Komisji Majątkowej wypowiedział się 8 czerwca Trybunał Konstytucyjny. Nie zakwestionował on zasad zwrotu Kościołowi katolickiemu przez b. Komisję mienia zagrabionego mu w PRL. Orzekł, że tylko jeden zapis ustawy o b. Komisji Majątkowej jest niezgodny z konstytucją. Wskazał, że to ustawa powinna określać, z mienia których jednostek Skarbu Państwa lub samorządu Komisja mogła przekazać majątek Kościołowi; tymczasem ustawa o Komisji stanowiła, że ma to zrobić rząd w rozporządzeniu. PAP

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo