Debiut JSW był nieudany. Kto następny pójdzie na giełdę?

  Debiut JSW był nieudany. Kto następny pójdzie na giełdę?

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zdewastowane firmy potrzebujące na gwałt pieniędzy od inwestora, z rozzuchwalonymi związkowcami i przestarzałym produktem. A może kury znoszące złote jaja, które tylko trzeba podkarmić, żeby świat zapiał z zachwytu?
  Taki nierówny wizerunek śląskich firm przekłada się na ich wycenę - i to w brzęczącej monecie. Przekonał się o tym ostatnio każdy przy debiucie giełdowym Tauronu lub JSW. Czy warto więc uciułany grosz inwestować w kolejne prywatyzowane śląskie firmy?


  - Doświadczenie z akcjami JSW może wpłynąć zniechęcająco na inwestorów z kolejnych spółek węglowych, które już szykują się na giełdę - powiedział w sobotnim wydaniu DZ Zbigniew Trzeciak, makler mBanku.

  Jednak Roman Przasnyski, analityk Open Finance przypomina, że Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki, odtrąbił sukces JSW. Wszak do budżetu państwa wpłynęło kilka miliardów złotych. Kiedy zatem następne spółki węglowe trafią na parkiet?

  - Na rynku nie pojawiła się jeszcze taka informacja - mówią zgodnie tak Roman Przasnyski, jak i Jakub Szkopek z Domu Inwestycyjnego BRE Banku SA.

  KW popadła w marazm po nieudanym połączeniu z Węglokoksem, teraz ma nową szefową rozglądającą się w interesie. W Katowickim Holdingu Węglowym także trwały zawirowania kadrowe na najwyższym szczeblu - z paragrafami w tle. Nie w tym jednak rzecz. Sęk w tym, że zarówno KHW, jak i KW mogłyby tylko pomarzyć o kondycji spółki z Jastrzębia. JSW kontroluje zasoby 552 mln ton węgla, pozwalające na 40 lat wydobycia. Może zagospodarować kolejne złoża (292 mln ton, dodatkowe 17 lat) w sąsiedztwie swych kopalń. Na jej akcjach nie sposób stracić. Na czym jeszcze można zarobić?

  - Najciekawszą inwestycją w sektorze energetycznym jest Tauron - mówi Kamil Kliszcz, analityk DI BRE. Zaleca także, by trzymać akcje Kopexu, akumulować Rafako.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   debiut nieudany

   krystiank12 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 19

   nie przesadzajmy moze nie byl zbyt udany ale nie bylo az tak zle. mysle ze nastepne firmy chetnie pojda w slady JSW

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kwestia dobrego zarządzania

   ekonomista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 8

   Jeśli jest taka firma jak np. KHW SA, która też miała zadebiutować na parkiecie, to liczy się czy jest dobrze zarządzana i odpowiednio zrestrukturyzowana. Tak właśnie jest w KHW. A wówczas...rozwiń całość

   Jeśli jest taka firma jak np. KHW SA, która też miała zadebiutować na parkiecie, to liczy się czy jest dobrze zarządzana i odpowiednio zrestrukturyzowana. Tak właśnie jest w KHW. A wówczas wizerunek tworzony w kraju przez niektórych związkowców, to tylko taka forma czarne public relations. Bo nie można oceniać śląskiej firmy tylko przez pryzmat zadymiarzy i frustratówzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama