Ważne
  Robota w skwarze jest szczególnie uciążliwa [NASZE SPRAWY]

  Robota w skwarze jest szczególnie uciążliwa [NASZE SPRAWY]

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Prawo określa, w jakiej temperaturze można przerwać dniówkę. Jakie obowiązki ma pracodawca w czasie wyjątkowych upałów?
  Praca w zbyt wysokiej temperaturze może prowadzić do odwodnienia organizmu lub udaru cieplnego

  Praca w zbyt wysokiej temperaturze może prowadzić do odwodnienia organizmu lub udaru cieplnego ©Dariusz Gdesz

  Podczas gdy jedni - wystawieni na słońce w kurortach - dbają o to, by się równomiernie i ładnie opalić, inni muszą zaliczyć kolejną dniówkę, choć termometry pokazują nawet 40 czerwonych kresek. Ale czy muszą? Zależy, jaki zawód wykonują. Strażacy, policjanci, ratownicy medyczni - raczej nie mają taryfy ulgowej i choć z nieba leje się żar, robią swoje. Ale np. pracownicy fizyczni mają szansę uciec do cienia. Taką możliwość daje im Kodeks pracy. Tyle że litera prawa to jedno, a życie - drugie.

  - Pracuję przy rozbiórce różnych obiektów - mówi pan Tomasz z Bytomia. - W zeszłym tygodniu warunki pogodowe były takie, że brakowało powietrza w płucach, a wypijanie kolejnych butelek wody dawało tyle, że pot spływał z nas strugami.
  W naszym przypadku skutki upału potęguje jeszcze pył z burzonych obiektów i dosłownie ludziom brakuje tchu. Ponieważ to robota na akord, majster nie chciał się zgodzić na przerwanie tej morderczej pracy. Powiedział, że mamy tyle napojów, ile chcemy, możemy odpoczywać w cieniu, ale robota musi być skończona, inaczej nie zapłaci nam za dniówkę - relacjonuje Czytelnik.

  Pan Tomasz chciałby wiedzieć, czy prawo jest po stronie pracodawcy, czy po stronie pracowników? Chodzi konkretnie o odpowiedź na pytanie: czy za czas powstrzymania się od pracy z powodu nadmiernego upału, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, czy też pracodawca może go ukarać, obniżając wynagrodzenie za nieprzepracowany czas? Poniżej - szczegółowa odpowiedź na te wątpliwości.

  Ekspert OIP wyjaśnia  Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowy OIP w Katowicach: Pracownik to nie niewolnik

  Przepisy prawa pracy nie określają maksymalnych dopuszczalnych temperatur, w jakich można pracować (wyjątek dotyczy pracowników młodocianych). Została ustalona jedynie minimalna temperatura, która np. w pomieszczeniach biurowych nie może spaść poniżej 18 stopni Celsjusza.

  Pracodawca zawsze ma obowiązek zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia - i to bez względu na temperaturę panującą w zakładzie pracy. Natomiast w związku z wysokimi temperaturami, takimi jak w ostatnim czasie, pracodawca jest obowiązany zapewnić napoje profilaktyczne.

  Obowiązek ten dotyczy osób zatrudnionych przy pracach na otwartej przestrzeni, jeśli temperatura otoczenia przekracza 25 stopni C, oraz stanowisk, na których temperatura - spowodowana warunkami atmosferycznymi - przekracza 28 stopni C.

  Trzeba przy tym pamiętać, że:
  - ilość napojów zależy od potrzeb pracowników i nie obowiązują tu żadne limity,
  - napoje muszą być dostępne dla pracowników na bieżąco,
  - napoje nie mogą być zastępowane żadnymi bonami,
  - ich temperatura powinna być dostosowana do warunków panujących w pracy.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto w Niemczech nie pracowal to w zyciu nie pracowal powiedziala jedna pani z Warszawy

   pracownik fizyczny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ja w temper. okolo 40 stopni w niemczech pracowalem przy wykopach a ,ze zapomnialem wziac pieniazki na zakup cos do picia pilem wode z hydrantu . Co mialem robic jak chcialem pracowac a nie...rozwiń całość

   Ja w temper. okolo 40 stopni w niemczech pracowalem przy wykopach a ,ze zapomnialem wziac pieniazki na zakup cos do picia pilem wode z hydrantu . Co mialem robic jak chcialem pracowac a nie siedziec w domu i patrzec przez okno ?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama