Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robota w skwarze jest szczególnie uciążliwa [NASZE SPRAWY]

Jadwiga Jenczelewska
Praca w zbyt wysokiej temperaturze może prowadzić do odwodnienia organizmu lub udaru cieplnego
Praca w zbyt wysokiej temperaturze może prowadzić do odwodnienia organizmu lub udaru cieplnego Dariusz Gdesz
Prawo określa, w jakiej temperaturze można przerwać dniówkę. Jakie obowiązki ma pracodawca w czasie wyjątkowych upałów?

Podczas gdy jedni - wystawieni na słońce w kurortach - dbają o to, by się równomiernie i ładnie opalić, inni muszą zaliczyć kolejną dniówkę, choć termometry pokazują nawet 40 czerwonych kresek. Ale czy muszą? Zależy, jaki zawód wykonują. Strażacy, policjanci, ratownicy medyczni - raczej nie mają taryfy ulgowej i choć z nieba leje się żar, robią swoje. Ale np. pracownicy fizyczni mają szansę uciec do cienia. Taką możliwość daje im Kodeks pracy. Tyle że litera prawa to jedno, a życie - drugie.

- Pracuję przy rozbiórce różnych obiektów - mówi pan Tomasz z Bytomia. - W zeszłym tygodniu warunki pogodowe były takie, że brakowało powietrza w płucach, a wypijanie kolejnych butelek wody dawało tyle, że pot spływał z nas strugami. W naszym przypadku skutki upału potęguje jeszcze pył z burzonych obiektów i dosłownie ludziom brakuje tchu. Ponieważ to robota na akord, majster nie chciał się zgodzić na przerwanie tej morderczej pracy. Powiedział, że mamy tyle napojów, ile chcemy, możemy odpoczywać w cieniu, ale robota musi być skończona, inaczej nie zapłaci nam za dniówkę - relacjonuje Czytelnik.

Pan Tomasz chciałby wiedzieć, czy prawo jest po stronie pracodawcy, czy po stronie pracowników? Chodzi konkretnie o odpowiedź na pytanie: czy za czas powstrzymania się od pracy z powodu nadmiernego upału, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, czy też pracodawca może go ukarać, obniżając wynagrodzenie za nieprzepracowany czas? Poniżej - szczegółowa odpowiedź na te wątpliwości.

Ekspert OIP wyjaśnia

Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowy OIP w Katowicach: Pracownik to nie niewolnik

Przepisy prawa pracy nie określają maksymalnych dopuszczalnych temperatur, w jakich można pracować (wyjątek dotyczy pracowników młodocianych). Została ustalona jedynie minimalna temperatura, która np. w pomieszczeniach biurowych nie może spaść poniżej 18 stopni Celsjusza.

Pracodawca zawsze ma obowiązek zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia - i to bez względu na temperaturę panującą w zakładzie pracy. Natomiast w związku z wysokimi temperaturami, takimi jak w ostatnim czasie, pracodawca jest obowiązany zapewnić napoje profilaktyczne.

Obowiązek ten dotyczy osób zatrudnionych przy pracach na otwartej przestrzeni, jeśli temperatura otoczenia przekracza 25 stopni C, oraz stanowisk, na których temperatura - spowodowana warunkami atmosferycznymi - przekracza 28 stopni C.

Trzeba przy tym pamiętać, że:
- ilość napojów zależy od potrzeb pracowników i nie obowiązują tu żadne limity,
- napoje muszą być dostępne dla pracowników na bieżąco,
- napoje nie mogą być zastępowane żadnymi bonami,
- ich temperatura powinna być dostosowana do warunków panujących w pracy.
Pracodawca zapewnia też bezpieczne i higieniczne warunki pracy poprzez odpowiednie wentylowanie pomieszczeń, w których znajdują się stanowiska pracy, wyposażenie okien i świetlików w odpowiednie urządzenia eliminujące nadmierne nasłonecznienie stanowisk pracy (np. żaluzje, rolety), a także w urządzenia pozwalające na otwieranie ich w sposób łatwy i bezpieczny z poziomu podłogi.

Należy pamiętać ponadto o używaniu i utrzymywaniu w stałej sprawności i czystości urządzeń do wentylacji i klimatyzacji.
Uwaga! Niekonserwowane urządzenia klimatyzacyjne mogą stać się siedliskiem bakterii Legionelli, wywołujących ostre zapalenie płuc. Klimatyzacja nie może powodować przeciągów ani wyziębienia pomieszczeń pracy - strumień powietrza nie powinien być kierowany bezpośrednio na stanowisko pracy.

Z własnej inicjatywy lub na wniosek pracowników pracodawca może skrócić obowiązujący czas pracy i ustanowić dodatkowe lub wydłużyć przyjęte w danej firmie przerwy w pracy wliczane do czasu pracy lub też skrócić czas pracy.

Jeżeli pracownik wykonuje zawodowe obowiązki w warunkach szczególnie uciążliwych, a do takich należy praca w upale, powinien dokonywać oceny własnej zdolności psychofizycznej do świadczenia pracy. Jeśli uzna, że warunki pracy nie odpowiadają normom w zakresie bhp i stwarzają tym samym zagrożenie dla zdrowia i życia, ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym przełożonego. Za czas powstrzymywania się od wykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Robota w skwarze jest szczególnie uciążliwa [NASZE SPRAWY] - Dziennik Zachodni