Rekordowy kurs franka. PO i PSL jednym głosem mówią spreadom...

  Rekordowy kurs franka. PO i PSL jednym głosem mówią spreadom "nie"

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  Frank bije kolejne rekordy. Wczoraj jego cena sięgnęła nawet 3,51 zł. W tej sytuacji partie polityczne przedstawiają swoje propozycje na walkę ze spreadami walutowymi spędzającymi kredytobiorcom sen z powiek.
  Waldemar Pawlak

  Waldemar Pawlak ©Bartek Syta/Polskapresse

  Podczas poniedziałkowego spotkania wicepremier Waldemar Pawlak oraz posłowie Wiesław Rygiel z PSL i Sławomir Neumann z Platformy doszli do porozumienia w tej kwestii. Minister gospodarki podkreślił, iż wypracowanie jednolitego rozwiązania jest konieczne ze względu na dobro kredytobiorców. Jednocześnie poinformował, że PO przyjęła dotychczas połowę propozycji PSL, podkreślając nadzieje na kolejne rozmowy. - Na dzisiaj mamy uzgodnioną pierwszą część i chcemy to szybko i zdecydowanie wprowadzić. Mam nadzieję, że będzie to do przeprowadzenia na tym posiedzeniu Sejmu i tak, żeby obowiązywało już w perspektywie sierpnia - powiedział Pawlak.

  Czytaj też: Ministerstwo gospodarki ostro zabrało się za wygórowane spready walutowe

  Projekty obu partii łączy zapis pozwalający kredytobiorcom na spłatę rat bezpośrednio w walucie, w której został zaciągnięty kredyt, co eliminuje koszty w postaci spreadów. Proponowane przez PSL rozwiązania przewidują także, że banki nie będą mogły nakładać na klientów dodatkowych kosztów oraz stosować jakichkolwiek ograniczeń.

  Porozumienia nie osiągnięto natomiast w sprawie proponowanego przez ludowców rozwiązania dającego kredytobiorcom możliwość spłacania swych zobowiązań po średnim kursie NBP lub banku, w których zostały zaciągnięte. Zdaniem Platformy lepszym wyjściem jest opcja bezwarunkowego płacenia raty w walucie zakupionej poza bankiem, w którym kredyt jest spłacany. Uzgodniono również, że do sejmowej Komisji Finansów procedowane będą zmiany zarówno w ustawie o kredycie konsumenckim proponowane przez PO, jak i w Prawie bankowym autorstwa PSL. Podczas wczorajszego posiedzenia posłowie zadecydowali o skierowaniu obu projektów do podkomisji.

  Czytaj też: Frank znów drożeje, tym razem przez Włochy

  Również we wtorek swój projekt ws. zmian w Prawie bankowym do laski marszałkowskiej złożył klub SLD. Proponowane przez lewicę rozwiązanie zakłada nałożenie na banki obowiązku wpisania do umowy kredytowej wysokości maksymalnej stawki spreadów. Szef klubu Sojuszu zwrócił uwagę na umacnianie się kursu franka w ostatnich tygodniach. - W czerwcu 2011 w wyniku umocnienia się kursu franka szwajcarskiego wobec polskiego złotego wysokość raty kredytu denominowanego we franku szwajcarskim zaciągniętego w czerwcu roku 2008 przekroczyła już wartość analogicznego kredytu zaciągniętego w narodowej walucie - twierdzi Marek Wikiński.

  Odmienne rozwiązanie proponuje PJN. Zdaniem ugrupowania rząd w porozumieniu z bankami powinien ustalić stały kurs franka, po którym kredytobiorcy będą mogli spłacać zadłużenie do 2015 roku. Różnicę w kursie pokrywałby Skarb Państwa, a po 2015 roku zwracał ją kredytobiorca.

  - Nam chodzi o to, by dziś premier, banki, Związek Banków Polskich i wszystkie partie polityczne zasiadające w parlamencie potraktowali sytuację na rynku walut jako bardzo niebezpieczną dla kilkuset tysięcy Polaków, którzy zaciągnęli kredyty - oświadczył wczoraj Paweł Poncyljusz.

  Czytaj też: Frank szwajcarski: Jeszcze nigdy nie był tak drogi!

  Zdaniem wiceministra finansów Dominika Radziwiłła wysoki kurs franka szwajcarskiego nie stanowi zagrożenia dla polskiego systemu bankowego. - Może się to odbić wyższymi wpłatami jednej czy dwóch rat. Potem sytuacja wróci do normy. Nie jest to zagrożenie dla systemu albo dla ludzi, którzy mają kredyty wyrażone we franku szwajcarskim - twierdzi polityk.

  Autor: Katarzyna Żyszkiewicz

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo