Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozkopana Częstochowa przed szczytem pielgrzymkowym

Janusz Strzelczyk
Pielgrzymi już prawie codziennie przychodzą do sanktuarium
Pielgrzymi już prawie codziennie przychodzą do sanktuarium janusz strzelczyk
We wtorek na Jasną Górę przyszły dwie pielgrzymki - rolników z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i z Lanckorony. To dopiero wstęp do szczytu pielgrzymkowego, który wypada w sierpniu.

Częstochowa już zmobilizowała siły porządkowe i medyczne. Zdecydowano też, jak rozwiązać organizację ruchu w rozkopanym centrum. Na czas sierpniowego szczytu prace przy przebudowie placu Biegańskiego zostaną tak zorganizowane, aby pątnicy mogli przejść przez jego środek (teraz po placu jeżdżą maszyny budowlane). Nie będą też prowadzone roboty w pasażu alei Najświętszej Maryi Panny, którym idą pielgrzymki. Straż Miejska będzie pilnować pasażu Bareły przy Jasnej Górze, który będzie drogą ewakuacyjną.

Pielgrzymi będą szli nie tylko al. NMP i al. Sienkiewicza, ale także ulicami: Rędzińską, Warszawską, Hektarową, Mirowską, Korkową, Poselską, Żyzną, Sabinowską, Skrzetuskiego, Polną, Matejki, Piastowską, al. Bohaterów Monte Cassino, Korczaka, Sobieskiego, Śląską, Łowiecką, Leśną, Busolową, Konwaliową, Artyleryjską, Wręczycką, Okulickiego, Bialską, Rynkiem Wieluńskim, Wieluńską, 3 Maja, ks. J. Popiełuszki, św. Rocha, Skwerową, Świętego Pawła, a także Wrocławską.
RUSZA REMONT SKRZYŻOWANIA ULIC JANA PAWŁA II I ARMII KRAJOWEJ
Policzono dokładnie miejsca noclegowe - w kilkunastu hotelach, motelach, pensjonatach i domach noclegowych naliczono ich 4,5 tys., z czego więcej niż połowa należy do Kościoła. Tylko w Domu Pielgrzyma na Jasnej Górze jest 800 miejsc. Ceny od 26 zł w pokoju 4-osobowym do 200 zł w jedynce za dobę.

Ponad 70 strażników miejskich wspierać będzie kilkuset policjantów. W pobliżu Jasnej Góry ustawione będą namioty medyczne. Nad zdrowiem turystów i pielgrzymów czuwać będzie pięć karetek medycznych rozstawionych przy sanktuarium. Potrzebujących przyj-mą szpitale przy ul. Mirowskiej i przy ul. Bony oraz punkty dla osób zagubionych w liceum Sienkiewicza i pobliskich szkołach. W rejonie klasztoru ustawione będą również punkty z wodą.

Także w III al. NMP są zdroje z wodą pitną. Nie będzie problemów z wyżywieniem. W Domu Pielgrzyma jest duża jadłodajnia. Przy ulicy Wieluńskiej, blisko Jasnej Góry, działa kilkanaście barów i restauracji. Także w III al. NMP, gdzie są też kawiarnie i ogródki letnie.
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Pątnik to potrzebujący Chrystus
Pułkownik Stanisław Słyż, naczelnik częstochowskiego Wydziału Zarządzania Kryzysowego

W rym roku ustawimy przenośne toalety także na ulicach Złotej, Srebrnej, na Starym Rynku, gdzie pątnicy wchodzą do miasta. W sumie w mieście będzie ponad 30 takich toalet, przede wszystkim w okolicach Jasnej Góry. W parku podjasnogórskim jest szalet, przystosowany dla niepełnosprawnych, w którym można także wziąć prysznic. Przygotowano dziesięć tras wejść pielgrzymek do miasta.

Dla ułatwienia pobytu pielgrzymom i zapewnienia niezakłóconego życia mieszkańcom w okresie pielgrzymkowego szczytu, zmobilizowano wszystkie służby. Policja kilka tygodni wcześniej przyjmuje zgłoszenia terminów wchodzenia pielgrzymek do Częstochowy. Również na Jasnej Górze zgłaszane są terminy przyjść i powrotów zorganizowanych grup pątników. Organizatorzy mają obowiązek zgłaszać trasy i terminy pielgrzymowania.

Antoni Długosz, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej
Każdy pielgrzym to potrzebujący Chrystus, powinniśmy się otwierać się na jego potrzeby.
Co roku ksiądz arcybiskup Stanisław Nowak w specjalnym liście zwraca się do częstochowian, do mieszkańców parafii, przez które przechodzą pielgrzymki, o serdeczne przyjęcie pątników. Udostępnienie im miejsca do spania, zapewnienie załatwienia potrzeb sanitarnych. Sam osobiście wita pielgrzymki, ja witałem przed Częstochową pielgrzymkę z Wadowic.

W Częstochowie znacznie poprawiły się warunki do przyjęcia pielgrzymów. Przybyło hoteli, nie ma więc większych problemów z noclegami, a był to bardzo duży problem. W sklepach jest dobre zaopatrzenie, a pamiętamy czasy, gdy w dniach pielgrzymkowych w Częstochowie było trudno coś kupić, ponieważ nie było towaru.
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!