Rozkopana Częstochowa przed szczytem pielgrzymkowym

  Rozkopana Częstochowa przed szczytem pielgrzymkowym

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  We wtorek na Jasną Górę przyszły dwie pielgrzymki - rolników z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i z Lanckorony. To dopiero wstęp do szczytu pielgrzymkowego, który wypada w sierpniu.
  Pielgrzymi już prawie codziennie przychodzą do sanktuarium

  Pielgrzymi już prawie codziennie przychodzą do sanktuarium ©janusz strzelczyk

  Częstochowa już zmobilizowała siły porządkowe i medyczne. Zdecydowano też, jak rozwiązać organizację ruchu w rozkopanym centrum. Na czas sierpniowego szczytu prace przy przebudowie placu Biegańskiego zostaną tak zorganizowane, aby pątnicy mogli przejść przez jego środek (teraz po placu jeżdżą maszyny budowlane). Nie będą też prowadzone roboty w pasażu alei Najświętszej Maryi Panny, którym idą pielgrzymki. Straż Miejska będzie pilnować pasażu Bareły przy Jasnej Górze, który będzie drogą ewakuacyjną.

  Pielgrzymi będą szli nie tylko al. NMP i al. Sienkiewicza, ale także ulicami: Rędzińską, Warszawską, Hektarową, Mirowską, Korkową, Poselską, Żyzną, Sabinowską, Skrzetuskiego, Polną, Matejki, Piastowską, al. Bohaterów Monte Cassino, Korczaka, Sobieskiego, Śląską, Łowiecką, Leśną, Busolową, Konwaliową, Artyleryjską, Wręczycką, Okulickiego, Bialską, Rynkiem Wieluńskim, Wieluńską, 3 Maja, ks. J. Popiełuszki, św. Rocha, Skwerową, Świętego Pawła, a także Wrocławską.
  RUSZA REMONT SKRZYŻOWANIA ULIC JANA PAWŁA II I ARMII KRAJOWEJ
  Policzono dokładnie miejsca noclegowe - w kilkunastu hotelach, motelach, pensjonatach i domach noclegowych naliczono ich 4,5 tys., z czego więcej niż połowa należy do Kościoła. Tylko w Domu Pielgrzyma na Jasnej Górze jest 800 miejsc. Ceny od 26 zł w pokoju 4-osobowym do 200 zł w jedynce za dobę.

  Ponad 70 strażników miejskich wspierać będzie kilkuset policjantów. W pobliżu Jasnej Góry ustawione będą namioty medyczne. Nad zdrowiem turystów i pielgrzymów czuwać będzie pięć karetek medycznych rozstawionych przy sanktuarium. Potrzebujących przyj-mą szpitale przy ul. Mirowskiej i przy ul. Bony oraz punkty dla osób zagubionych w liceum Sienkiewicza i pobliskich szkołach. W rejonie klasztoru ustawione będą również punkty z wodą.

  Także w III al. NMP są zdroje z wodą pitną. Nie będzie problemów z wyżywieniem. W Domu Pielgrzyma jest duża jadłodajnia. Przy ulicy Wieluńskiej, blisko Jasnej Góry, działa kilkanaście barów i restauracji. Także w III al. NMP, gdzie są też kawiarnie i ogródki letnie.
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama