Ważne
  Pogrzeb Piotra Raczyńskiego z Sosnowca ZDJĘCIA Przeszczepu...

  Pogrzeb Piotra Raczyńskiego z Sosnowca ZDJĘCIA Przeszczepu nie doczekał PŁUCA DLA PIOTRA

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W pogrzebie Piotra Raczyńskiego wzięli udział rodzina i przyjaciele
  1/5
  przejdź do galerii

  W pogrzebie Piotra Raczyńskiego wzięli udział rodzina i przyjaciele ©Tomasz Szymczyk/Dziennik Zachodni

  Wczoraj pożegnaliśmy 22-letniego Piotra Raczyńskiego. Chorował na mukowiscydozę. Zmarł w piątek. W zbiórkę pieniędzy na przeszczep w ramach akcji "Płuca dla Piotra" zaangażowało się całe miasto. Niestety nie doczekał przeszczepu POGRZEB PIOTRA RACZYŃSKIEGO ZDJĘCIA
  Pogrzeb Piotra Raczyńskiego odbył się w Sosnowcu. W ostatniej drodze towarzyszyła mu rodzina i znajomi.

  - Nie jest łatwo rodzicom, ale nie jest też łatwo tym wszystkim, którzy otworzyli swoje serca i zaangażowali w to, by pomóc Piotrowi. Bóg chciał inaczej. Piotr wygłosił nam wszystkim najpiękniejsze kazanie. Swoją postawą, słowem, cierpieniem, wolą życia, ale też ogromną pokorą i zaufaniem Panu Bogu. Dokonał niezwykłej rzeczy: doprowadził do zjednoczenia wielu ludzi, którzy otworzyli swe serca i poświęcili swój czas, i przynosi to owoce - mówił w czasie pogrzebu ks. Szczęsny.

  Nazywam się Piotr Raczyński i mam 22 lata. Od urodzenia choruję na nieuleczalną i śmiertelną chorobę, mukowiscydozę. W ostatnim roku choroba zaatakowała moje płuca z całą swoją mocą. Każdy mój dzień to walka o oddech. Jestem uzależniony od koncentratora tlenu 24 godziny na dobę, w nocy wspomaga mnie respirator. Jedynym ratunkiem jest szybki przeszczep płuc. W Polsce zabieg ten wykonywany jest bardzo rzadko. Szansą na normalne życie jest przeszczep w Wiedniu - drogi i nierefundowany przez NFZ. Po wielu latach walki z chorobą mój organizm jest wykończony. Dzisiaj proszę Cię o pomoc - pisał Piotr Raczyński z Sosnowca.

  Powyższe słowa witają gości bloga, który prowadził Piotr Raczyński, sosnowiczanin, absolwent Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Muzycznej I stopnia, student finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

  W akcję pomocy dla niego zaangażował się cały Sosnowiec. Niestety, Piotr nie doczekał przeszczepu. Zmarł w miniony piątek. Wczoraj rodzina i przyjaciele pożegnali go na cmentarzu przy ul. Andersa w sosnowieckiej dzielnicy Dańdówka.

  Kosztowny przeszczep

  Mukowiscydoza jest jedną z najczęstszych chorób genetycznych u ludzi. Statystyki mówią, że pojawia się średnio raz na 2500 żywych urodzeń. To choroba przewlekła i kompleksowa. W miarę jej postępowania następuje dysfunkcja różnych narządów wewnętrznych. Objawia się to przede wszystkim przewlekłą chorobą oskrzelowo-płucną oraz niewydolnością enzymatyczną trzustki. Mukowiscydoza to choroba nieuleczalna, a wszelkie leki i zabiegi pozwalają jedynie złagodzić jej objawy.

  Płuca dla Piotra

  Ratunkiem dla sosnowiczanina miał być przeszczep płuc. Mógł być przeprowadzony w klinice w Wiedniu. Koszt takiego zabiegu wynosił jednak aż 120 tys. euro, nie był on również refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pieniądze były konieczne, by Piotr trafił na listę oczekujących na przeszczep. Dlatego właśnie w Sosnowcu narodziła się akcja pod hasłem "Płuca dla Piotra", której organizatorzy za cel postawili sobie zebranie wymaganej kwoty pieniędzy, by ratować Piotra.

  - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Grota-Roweckiego zaangażowało się w tę inicjatywę z uwagi na to, że Piotr to syn naszej koleżanki, nauczycielki pracującej w Technikum nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskim. Znając sytuację tej rodziny postanowiliśmy razem z uczniami, nauczycielami i rodzicami wesprzeć tę akcję - mówiła "Dziennikowi Zachodniemu" Elżbieta Czernik, dyrektor CKZiU przy ul. Grota-Roweckiego w Sosnowcu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dlaczego posłowie

   edi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   i senatorzy nie pomogli??

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama