Siewierz odetchnie, gdy powstanie obwodnica

  Siewierz odetchnie, gdy powstanie obwodnica

  Grażyna Krawczyk, MANO

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wkrótce rusza budowa obwodnicy Siewierza. To ważna informacja dla całego regionu. Teraz w centrum miasta krzyżują się bowiem dwie bardzo ruchliwe drogi krajowe DK 1 i DK 78. Dziennie każdą z tych dróg przejeżdża kilkadziesiąt tysięcy aut osobowych i tirów.
  W katowickim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad otwarto oferty firm, które chcą wybudować obwodnicę Siewierza. Trwa ich analiza.

  - Musimy sprawdzić, czy oferty nie zawierają błędów rachunkowych i czy są poprawne pod względem formalnym i merytorycznym. Wybierzemy najkorzystniejszą i jeśli nie będzie odwołań, to już pod koniec września będzie można podpisać umowę na wykonawstwo, a na początku października przekazany zostałby plac budowy pod nową drogę - zapowiada Wojciech Gierasimiuk, rzecznik prasowy katowickiego oddziału GDDKiA.


  Obwodnica ma omijać centrum Siewierza od strony południowo-zachodniej. Jest koniecznością. Mieszkańcy miasta nie kryją więc radości, że w sprawie wreszcie coś drgnęło. O obwodnicę walczyli już od kilku lat. Hałas, tumany kurzu i jadące w korkach auta to codzienność. Dokładnie dwa lata temu czara goryczy się przelała i blisko setka mieszkańców Siewierza zablokowała ruch w okolicy rynku. Siewierzanie maszerowali po przejściach dla pieszych. Żądali budowy obwodnicy.

  - Od godziny 14 jest taki duży ruch samochodowy na rynku, że trudno to wytrzymać. To prawdziwy horror - mówi Sandra Nowak, mieszkanka Siewierza.

  Piesi mają kłopot, żeby przejść przez drogę. Nie ma sygnalizacji świetlnej, a auta jeżdżą całymi kolumnami.
  Sprawy się jednak przeciągały. GDDKiA rozpoczęła skupowanie gruntów pod nową drogę już kilka lat temu. Trzeba było wycenić blisko tysiąc działek. Niektórzy właściciele gruntów odwoływali się od decyzji. Powody były różne. Jedni nie chcieli sprzedać działek pod drogę, bo miały charakter rekreacyjny, handlarze obawiali się, że kiedy ruch się przeniesie z miasta, to stracą zyski, więc odwlekanie budowy leżało w ich interesach.

  Na razie jeszcze nie wiadomo ile konkretnie będzie kosztowała budowa drogi. Wiadomo na ile wyceniają swoją pracę oferenci, ale koszty będą znane dopiero po wyborze konkretnej oferty. GDDKiA szacuje jednak, że prace będą kosztowały około 210 mln zł. Budowa obwodnicy ma trwać 28 miesięcy, czyli zakończy się prawdopodobnie w 2011 roku. Radości nie kryją też urzędnicy.

  - To dobra wiadomość, oprócz mniejszego ruchu, obwodnica pozwoli nam przyspieszyć prace związane z planowaną odbudową rynku - zapowiada Grzegorz Podlejski z siewierskiego Urzędu Miasta.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama