Bielsko-Biała: Zabytkowe samochody, czołgi i motory [FILMY]

  Bielsko-Biała: Zabytkowe samochody, czołgi i motory [FILMY]

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bielsko-Biała: Zabytkowe samochody, czołgi i motory [FILMY]

  ©r.parka

  Przejazdy starych automobili w ramach 34. Międzynarodowego Beskidzkiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych oraz parada militarna wraz z pokazami niszczenia samochodów przez czołgi znalazły się wśród atrakcji, które można oglądać w Bielsku-Białej.
  Bielsko-Biała: Zabytkowe samochody, czołgi i motory [FILMY]

  ©r.parka

  Do Bielska-Białej zjechały pojazdy zabytkowe z wielu krajów, aby wziąć udział w czterodniowym Rajdzie Beskidzkim. Zgodnie z tradycją rajdu, wszystkie samochody i motocykle, które zarejestrują się u organizatora - w Automobilklubie Beskidzkim - będą musiały w tym roku pokonać trasę o długości ponad 200 km, prowadzącą przez najpiękniejsze zakątki Podbeskidzia.

  W tym roku stare automobile pojawią się na trasach, które prowadzą na Górę Żar oraz do miejscowości turystycznych takich jak Koniaków i Jaworze.
  Samochody wystartowały w czwartek z Bielska-Białej spod zabytkowego budynku hotelu Jawor. - W trasę wyjechało 56 załóg, w tym trzy motocykle, z Polski, Niemiec, Austrii, Słowacji i Czech. Najstarsze samochody pochodzą sprzed 1930 roku. Wśród nich w rajdzie biorą udział samochody marki Citroen, Ford oraz nieprodukowane od kilkudziesięciu lat samochody marki Windsor - powiedział członek Automobilklubu Beskidzkiego Bartosz Balicki.

  W sobotę wszystkie załogi spotkają się na bielskim Placu Ratuszowym, gdzie rozpocznie się - mający wieloletnią tradycję - konkurs elegancji. - Będzie oceniana zgodność stroju z pojazdem. W jury zasiądą obserwatorzy m.in. z Niemiec - powiedział Balicki.  Od piątku, 34. Międzynarodowemu Beskidzkiemu Rajdowi Pojazdów Zabytkowych towarzyszyć będzie 11. edycja zlotu "Operacja Południe". Kiedy stare automobile będą się zmagać z Beskidami, do miasta zjadą m.in. czołgi, wozy bojowe i transportery.

  Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych "Operacja Południe" jest jedną z największych atrakcji turystycznych Bielska-Białej i największą tego typu imprezą pojazdów militarnych i techniki wojskowej w Polsce.  Pojazdy militarne będą stacjonowały na bielskich Błoniach, które na trzy dni zamienią się w ogromny poligon wojskowy. Turyści będą mieli okazję obejrzeć namioty wojskowe, wieże wartownicze, a nawet okopy i zasieki. Organizatorzy zapewniają, że będzie można poczuć się, jak na froncie.

  Największą atrakcją "Operacji Południe" będzie parada pojazdów militarnych, które przejadą przez centrum miasta w sobotę. Oprócz parady przewidziano także wiele inscenizacji batalistycznych, rekonstrukcje wydarzeń z czasów II wojny światowej oraz pokazy niszczenia samochodów przez czołgi.  Organizatorem Rajdu Beskidzkiego jest Automobilklub Beskidzki. Impreza odbywa się od 1977 roku i ma licencję Międzynarodowej Federacji Pojazdów Zabytkowych (FIVA). Dzięki temu w rajdzie mogą brać udział nie tylko polskie, ale także zagraniczne załogi. Celem rajdu jest nie tylko sportowa rywalizacja, ale także promocja Bielska-Białej i Podbeskidzia.

  Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych "Operacja Południe" ma jedenastoletnią tradycję. Jego organizatorem jest Muzeum Broni Pancernej i Militariów w Bielsku-Białej.

  Obie imprezy są współfinansowane przez bielski samorząd. PAP

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama