Poszukaj wakacyjnej pracy [PORADNIK]

  Poszukaj wakacyjnej pracy [PORADNIK]

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Gdzie uczniowie i studenci mogą szukać latem pracy? Na co powinni zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy z pracodawcą? Ile można zarobić? Jakie przepisy powinni znać - podpowiada Monika Krężel.
  Poszukaj wakacyjnej pracy [PORADNIK]

  ©Tomasz Hołod

  Coraz częściej młodzież podczas wakacji stawia na pracę, a nie na leniuchowanie. Najwięcej ofert pracy przygotowano dla młodzieży, która ukończyła już 18 lat. Ofertami dysponują m.in. młodzieżowe biura pracy, działające przy komendach OHP, a także agencje pracy tymczasowej czy biura karier ulokowane przy szkołach wyższych. Ofert pracy krótkoterminowej nie znajdziemy w powiatowych urzędach pracy.

  Młodzieżowe biura pracy działają na rynku od wielu lat i mają sprawdzone oferty pracy wyłącznie w kraju. Od tego roku oferty pracy zagranicznej są gromadzone i udostępniane przez urzędy pracy poprzez sieć Eures.

  Najlepiej w gastronomii


  - Szacujemy, że w okresie letnim będziemy mieć około 6 tys. ofert pracy, z których skorzysta około 4 tysięcy młodych ludzi - mówi Halina Koprowska, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Katowicach. - Zainteresowanych zatrudnieniem jest zwykle więcej niż miejsc pracy, ale nie wszystkie oferty pracy składane przez pracodawców do młodzieżowych biur pracy są realizowane. Największe szanse na zatrudnienie ma młodzież pełnoletnia, szczególnie uczniowie szkół o profilu gastronomiczno-usługowym, którzy posiadają już książeczki sanitarno-epidemiologiczne. Zatrudnienie wakacyjne charakteryzuje się sezonowością, co oznacza że najwięcej ofert jest w branżach, które latem potrzebują dodatkowych rąk do pracy, np. w gastronomii - dodaje.

  Pracodawca ma łatwiej

  Pracodawcy podpisują zwykle z młodymi ludźmi umowy zlecenia lub umowy o dzieło. W przypadku tych ostatnich nie muszą wtedy odprowadzać składek zusowskich, płacą tylko za ubezpieczenie pracownika i odprowadzają podatek.

  Umowa zlecenia powinna być sporządzona na piśmie i warto nalegać, żeby spisać ją z pracodawcą. Jeśli dojdzie wyłącznie do ustnych ustaleń ze zleceniodawcą, a ten - na przykład - nie wypłaci stawki, na którą się umówiliśmy, to trudno będzie ją wyegzekwować.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 3 4 5 ... 7 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama