Kancelaria Prezydenta RP: Referendum w sprawie...

  Kancelaria Prezydenta RP: Referendum w sprawie częstochowskiego nie będzie

  Krzysztof Suliga

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nie ma jeszcze decyzji prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie ogólnopolskiego referendum, dotyczącego utworzenia województwa częstochowskiego.
  Po województwie częstochowskim została tylko tablica

  Po województwie częstochowskim została tylko tablica ©Krzysztof Suliga

  Tymczasem do redakcji częstochowskiego tygodnika "Poniedziałek Extra" dotarła z Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP opinia, z której wynika, że referendum w tej sprawie nie może się odbyć.
  "Przedmiotem tego referendum mogą stać się sprawy jedynie o charakterze ogólnym, które nie zastępują działań właściwych organów państwowych.

  Przedmiotem tego głosowania nie może być jednak kwestia już wcześniej uregulowana. W związku z uchwaloną przez Sejm w 1998 roku ustawą o nowym podziale administracyjnym państwa, zgodnie z którą z dniem 1 stycznia 1999 r.
  powrócono do trzystopniowego podziału kraju i Polskę podzielono na 16 województw, 308 powiatów ziemskich i 65 powiatów grodzkich, zarządzenie Prezydenta RP - za zgodą Senatu RP - referendum w sprawie reaktywacji województwa częstochowskiego, nie jest uzasadnione" - czytamy w e-mailu przesłanym przez Biuro Prasowe Prezydenta RP.

  Z wnioskiem przeprowadzenia referendum w czasie jesiennych wyborów parlamentarnych wystąpił Komitet Inicjatywy Ustawodawczej na rzecz Utworzenia Województwa Częstochowskiego. Jego pełnomocnik Witold Piecuch, nie zgadza się z argumentacją przesłaną przez biuro prasowe.

  - Komitet czeka na decyzję konstytucyjną prezydenta. Artykuł 63 Konstytucji RP jasno stanowi, że referendum nie może się odbyć tylko w sprawach dotyczących: podatków, obronności kraju i amnestii - mówi Piecuch.

  Wniosek do prezydenta został złożony pod koniec czerwca. Prezydent powinien wydać decyzję w ciągu 90 dni. W tym przypadku jest to też związane ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Witold Piecuch twierdzi, że w przypadku skierowania przez prezydenta wniosku do Senatu o podjęcie uchwały w sprawie referendum, wystarczy czasu, by je przygotować.

  30 czerwca częstochowscy radni podjęli uchwałę popierającą pomysł referendum. Upoważnili nawet prezydenta Częstochowy do współdziałania z samorządami, organizacjami i instytucjami na rzecz wzmacniania i rozszerzania działań zmierzających do referendum.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak najbardziej

   ORVEL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

   Dać medalikarzom tego czego się domagają. Jestem za.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie dla nowego województwa!.

   marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

   Po co nowe województwo?. Chyba tylko po to aby tworzyć nowe stanowiska i generować koszty z tym związane. Zamiast tworzyć 17 lepiej ich ilość zmniejszyć likwidując takie jak: świętokrzyskie,...rozwiń całość

   Po co nowe województwo?. Chyba tylko po to aby tworzyć nowe stanowiska i generować koszty z tym związane. Zamiast tworzyć 17 lepiej ich ilość zmniejszyć likwidując takie jak: świętokrzyskie, podkarpackie, opolskie, lubuskie i ewentualnie mazursko-warmińskie.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama