Muzeum Auschwitz-Birkenau: Zamknęli wystawę, bo zbyt...

  Muzeum Auschwitz-Birkenau: Zamknęli wystawę, bo zbyt artystyczna

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dyrekcja Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau zdecydowała się zamknąć włoską wystawę narodową w Miejscu Pamięci, bo nie spełniała wymogów ustalonych przez Międzynarodową Radę Oświęcimską.
  Wystawa włoska nie pasowała charakterem do Miejsca Pamięci

  Wystawa włoska nie pasowała charakterem do Miejsca Pamięci ©materiały PMA-B

  Wystawa włoska, otwarta w 1980 roku, składała się z płóciennej wstęgi w kształcie spirali, na której widniały kompozycje malarskie, mające przedstawiać poszczególne wydarzenia z historii Italii z lat 30. i 40. XX wieku. Zdaniem autorów, końcowy jej fragment miał być apoteozą kolorów pozytywnych, będących oznaką zwycięstwa nad okresem pogardy i prześladowania człowieka.

  - Tego rodzaju wystawę zaliczyć można do kategorii dzieł sztuki per se (łac. samo przez się - red.) lub tego, co w galeriach sztuki współczesnej bywa nazywane instalacją lub performance.

  Tego typu sztuka nie jest przedstawiana na terenie byłego obozu Auschwitz, którego wymiar edukacyjny ma charakter związany z pamięcią, edukacją i uświadamianiem młodym pokoleniom tragedii ofiar Szoah i świata koncentracyjnego - uzasadnia swoją decyzję dyrekcja Muzeum.


  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wystawa

   Maurycy z Chorzowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   Jeżeli wystawa funkcjonowała przez taki okres czasu jaki podano (31lat chyba że to błąd) to dziwne że nikt wczesniej nie doszedł do tego wniosku. A swoją drogą to własnie ta wystawa wywarła na mnie...rozwiń całość

   Jeżeli wystawa funkcjonowała przez taki okres czasu jaki podano (31lat chyba że to błąd) to dziwne że nikt wczesniej nie doszedł do tego wniosku. A swoją drogą to własnie ta wystawa wywarła na mnie jedno z większych wrażeń w czasie zwiedzania terenu obozu. Zwłaszcza przejscie podestem przez tą instalację dookoła baraku i patrzące zeń grafiki, w tej kompletnej ciszy.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama