Ważne
  Żółte i różowe domy, czyli kolorowa lekcja historii

  Żółte i różowe domy, czyli kolorowa lekcja historii

  Monika Chruścińska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Żółte i różowe domy, czyli kolorowa lekcja historii
  1/5
  przejdź do galerii
  Żółta elewacja zabytkowej przewiązki, średniowieczny rynek w barwach fuksji czy XVII-wieczny kościół w kolorach tęczy? To wprawdzie tylko dziecięca kolorowanka, ale za to ukazująca historię Mysłowic.
  Agnieszka i Leonard Czarnotowie wykonują barwne wizualizacje dawnych miejsc, sklejają z dziećmi modele zabytków, a teraz postanowili wydać edukacyjną kolorowankę.

  Z pomocą przyszli im prywatni sponsorzy, bo urzędnicy na promocję miasta wśród najmłodszych nie mają pieniędzy. Chociaż koszt wydrukowania jednego egzemplarza to tylko 2 złote.

  Kolorowanka o Mysłowicach będzie miała 12 stron.
  Znajdą się na nich między innymi dworzec kolejowy z początku XX wieku czy drewniany rynek sprzed 156 lat, a także współczesny widok na ulicę Portową albo zabytkową przewiązkę. Pierwsze, pilotażowe strony malowanki dzieci miały już okazję przetestować.

  - We wrześniu planujemy wydanie około tysiąca egzemplarzy - zapowiada Agnieszka Czarnota.

  Książeczki trafią za darmo do szkół podstawowych w całym mieście. Mąż Agnieszki, Leonard sam rysuje motywy. Gotowych ma już osiem, dwa rozpoczęte i następne cztery w kolejce do narysowania. Luiza Rotkegel, Wojciech Kubowicz i Marek Blaut z Muzeum Miasta Mysłowic opatrzą je wierszowanymi opisami miejsc.

  - Chodzi nam o to, aby dzieci zapoznały się z historycznymi miejscami, potrafiły rozpoznawać je na spacerach. Aby dać impuls do tego, by jak najwcześniej rozpoczęły swoją przygodę z miastem - wyjaśnia Leonard Czarnota.

  Swoje publikacje o mieście dla najmłodszych mają między innymi Katowice i Jaworzno. Jednak nie w formie kolorowanek.

  - Mamy przewodnik po mieście z Koziołkiem Matołkiem, który współtworzyły dzieci w ramach akcji "Lato w mieście", a także grę planszową - mówi Waldemar Bojarun z wydziału promocji katowickiego magistratu.

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama