Śląskie: Handlarze kradzionymi bonami na węgiel odpowiedzą...

  Śląskie: Handlarze kradzionymi bonami na węgiel odpowiedzą za paserstwo

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Czterej mężczyźni, którzy handlowali skradzionymi z kopalni talonami na węgiel, odpowiedzą przed sądem za paserstwo. Podejrzani tłumaczą, że sami kupili talony na bazarze. Sprawców zuchwałej kradzieży węglowych bonów dotychczas nie wykryto.
  Do kradzieży w bytomskiej kopalni "Bobrek-Centrum" doszło w miniony weekend. Po włamaniu do biur zakładu z szafy pancernej zniknęło blisko 15 tys. talonów, uprawniających górników i emerytów do otrzymania ponad 10 tys. ton węgla, wartego w sumie ponad 5 mln zł. Zaraz po kradzieży talony zostały zablokowane.

  W piątek bytomska policja poinformowała o zatrzymaniu czterech mężczyzn, którzy usiłowali sprzedać niewielką liczbę skradzionych talonów. Nie znaleziono jednak podstaw, aby zarzucić podejrzanym, że to oni dokonali włamania i kradzieży. Za paserstwo grozi im do 5 lat więzienia. Są pod dozorem policji.

  Podejrzani tłumaczyli, że sami kupili talony na bazarze w Zabrzu i chcieli je sprzedać zainteresowanym. Nie ma dowodów na to, że zatrzymani mają związek z włamaniem. Policjanci zapewniają jednak, że śledztwo w tej sprawie nadal trwa.

  Sprawa może mieć negatywne skutki dla wielu potencjalnych nabywców węgla, ponieważ często zdarza się, że klienci kupują przed kopalniami talony od uprawnionych do nich osób - górników lub emerytów górniczych. Tymczasem talony o numerach zgodnych ze skradzionym zostały zablokowane i nie będą realizowane.

  Kompania Węglowa opublikowała numery skradzionych talonów m.in. w internecie i w ogłoszeniach przed kopalnią. Ci, do których te informacje nie dotrą i mimo ostrzeżeń kupią skradzione talony, zostaną oszukani. Kompania nie odpowiada za szkody powstałe w wyniku nabycia skradzionych talonów od osób trzecich. Uprawnieni pracownicy kopalni nie stracą na kradzieży - dostaną inne talony.

  Jak poinformowała aspirant Agnieszka Cabak z bytomskiej policji, zatrzymani handlarze skradzionymi talonami to mieszkańcy Zabrza w wieku 27, 29 i 30 lat.

  Talony przysługują byłym i obecnym pracownikom kopalń w ramach tzw. deputatu węglowego. Każdy górnik z Kompanii Węglowej uprawniony jest rocznie do 8 ton darmowego węgla, a emeryt - do 3 ton. PAP

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama