Ważne
  Strategia rozwoju górnictwa będzie priorytetem dla mojego...

  Strategia rozwoju górnictwa będzie priorytetem dla mojego rządu - zapowiedziała Beata Szydło

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Beata Szydło w siedzibie śląsko-dąbrowskiej "Solidarności"
  1/13
  przejdź do galerii

  Beata Szydło w siedzibie śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Stworzenie strategii rozwoju górnictwa, likwidacja ministerstwa skarbu państwa i utworzenie resortu energetyki - tak można streścić pomysły Beaty Szydło na przyszłość polskiego górnictwa. Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na urząd premiera przedstawiła je wczoraj w Katowicach po tym jak spotkała się z liderami górniczych związków zawodowych.
  - Nie ulega dla mnie wątpliwości, że podstawą polskiej energetyki powinien być polski węgiel - stwierdziła Beata Szydło. Jak dodała począwszy od przyszłego tygodnia odbywać się będą cykliczne, robocze spotkania polityków PiS z górniczymi związkowcami. Ich koordynacją ma się zająć pochodzący z Rudy Śląskiej poseł Grzegorz Tobiszowski, zaś efektem ma być przygotowanie wspomnianej już strategii rozwoju górnictwa.

  - W razie stworzenia przeze mnie rządu jej przyjęcie będzie dla mnie priorytetem. Ta strategia ma dać poczucie stabilnego rozwoju dla polskiego górnictwa i energetyki - podkreśliła Beata Szydło. Nie była to nowa wiadomość - raczej potwierdzenie tego, co można było usłyszeć w Katowicach dwa tygodnie temu podczas Konwencji Programowej PiS oraz Zjednoczonej Prawicy. Mimo to związkowcy przyjęli te słowa z dużym zadowoleniem.

  - Cieszę się, że ma być to strategia rozwoju branży, bo do tej pory raczej widać było tendencje do jej zwijania - komentował Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności. Jak stwierdził kandydatka na premiera podczas wczorajszego spotkania przedstawiła kilka tez, na które związkowcy niecierpliwie czekali.

  - Mamy nadzieję, że zostaną one rozwinięte przez ekspertów Prawa i Sprawiedliwości. Liczymy, że w toku naszych spotkań PiS przedstawi swoje pomysły na naprawę branży, a my przedstawimy swoje - dodał Grzesik.

  Jakie konkretnie tezy zostały przedstawione wczoraj w Katowicach? Takich szczegółów już nie ujawniono. Poza obietnicą przygotowania i szybkiego przyjęcia strategii rozwoju dla górnictwa usłyszeliśmy jeszcze tylko zapowiedź powolnego "wygaszenia" resortu skarbu państwa i skupienia całości spraw związanych z branżą górniczą w mającym dopiero powstać ministerstwie energetyki.

  - Obecnie problemy górnictwa są rozproszone między dwa różne resorty i tak naprawdę nie ma osoby, która by personalnie zarządzała tą branżą - argumentowała zasadność takiego kroku kandydatka na premiera.

  Wśród uczestniczących w spotkaniu z Beatą Szydło związkowców obecny był lider śląsko - dąbrowskiej Solidarności, Dominik Kolorz. W rozmowie z nami zastrzegł jednak, by w żądnym razie nie upatrywać w tym rozejścia się jego dróg z Pawłem Kukizem (Kolorz został niedawno reprezentantem Ruchu Kukiza na Śląsku).

  - Jestem jednak najpierw związkowcem, a dopiero potem reprezentantem Pawła Kukiza. A tutaj jestem na zaproszenie kolegów górników - wyjaśnił Kolorz.


  *Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
  *Burza na Śląsku i Zagłębiu. Skutki nawałnic są potworne ZDJĘCIA + WIDEO
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Ceny żywności mamy najniższe w Europie SPRAWDŹ PORÓWNANIE
  *Katowice stają się centrum IT w Polsce. Ile można zarobić?
  *Zoo w Chorzowie od kuchni. Tego nie zobaczysz w czasie zwiedzania ZDJĘCIA I WIDEO

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama