Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: Wandale zniszczyli zabytkowy krzyż pokutny

red.
UM Bytom
Wandale oblali żółtą farbą przydrożny krzyż pokutny przy ul. Cyryla i Metodego w Bytomiu.

O sprawie poinformowała Urząd Miejski mieszkanka Bytomia. Prezydent złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, policja szuka sprawców, a historycy załamują ręce. To cenny dla miasta zabytek!

Krzyż osadzony jest na murowanym, kamiennym postumencie, usytuowanym na niewielkim skwerku pod drzewami. Znajduje się na nim tabliczka z napisem: Kamienny krzyż pokutny / z wczesnego średniowiecza / znak wiary pokoleń / w tradycji ludu / pamiątka apostołów Słowian / Cyryla i Metodego.

Znawca średniowiecza, dr Jacek Pierzak, archeolog z biura Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków podkreśla, że napis odwołuje się do tradycji ludu miejscowego, a krzyż pochodzi z okresu późnego średniowiecza. Krzyże pokutne stawiano jako zadośćuczynienie za dokonane morderstwo - wyjaśnia. Przy nim godziły się ze sobą bliscy ofiary i przestępca. Przestępca musiał wystawić krzyż w miejscu dokonanej zbrodni, opłacić koszty pogrzebu i postępowania sądowego.

Nie wiadomo, czy kilkaset lat temu zamordowano kogoś właśnie w tym miejscu, w którym stoi krzyż - mówi dr Jacek Pierzak. Zagadką jest też, czy jego górna partia została utrącona, czy też w takiej formie został on wykonany. Wiele krzyży pokutnych miało jeszcze wyryty kształt narzędzia mordu, a w wielu regionach pod krzyżem chowano ofiarę.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Różne legendy na temat powstania tego pomnika krążą wśród miejscowych. W wydanej w 2006 roku przez Urząd Miejski w Bytomiu broszurce autorstwa Małgorzaty Derus, można znaleźć wzmiankę o "pewnej mieszkance Łagiewnik, która w 1994 roku utrzymywała, że jej prababka słuchała kazań św. Cyryla i Metodego, którzy stali na kamieniu. Z tego właśnie kamienia, na pamiątkę owego wydarzenia wyrzeźbiono później krzyż". Legendy na temat powstania krzyża są bardzo różne - mówi dr Pierzak. Nie ma żadnego dowodu na to, że św. Cyryl i Metody na tych terenach naprawdę byli.

Różna może być przyczyna jego powstania, ale jest on dowodem przebogatej historii Bytomia, dlatego na oblanie cennego zabytku farbą decyduje się ktoś, dla kogo historyczne dziedzictwo Bytomia, miasta z prawie 760-letnią tradycją, jest trudne do zrozumienia.

Bytomski krzyż pokutny został wpisany do rejestru zabytków w 1975 roku.

źr: UM Bytom

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!