Ważne
  Zdolni uczniowie nie kują i są ciekawi świata

  Zdolni uczniowie nie kują i są ciekawi świata

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Michał Gala z I LO w Gliwicach rywalizuje w tej chwili w Baku z najlepszymi młodymi chemikami świata

  Michał Gala z I LO w Gliwicach rywalizuje w tej chwili w Baku z najlepszymi młodymi chemikami świata ©Arkadiusz Gola

  Licealista z Gliwic reprezentuje Polskę na 47. Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej w Baku. Wybitnie zdolnych uczniów w Śląskiem nie brakuje. Nasi nauczyciele potrafią ich inspirować
  Michał Gala z I LO w Gliwicach rywalizuje w tej chwili w Baku z najlepszymi młodymi chemikami świata

  Michał Gala z I LO w Gliwicach rywalizuje w tej chwili w Baku z najlepszymi młodymi chemikami świata ©Arkadiusz Gola

  Michał Gala, młody chemik z Gliwic, wczoraj rozpoczął zmagania na 47. Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej w stolicy Azerbejdżanu, Baku. Na prestiżowej olimpiadzie, wraz z trzema kolegami z Polski, będzie konkurował z elitą młodych naukowców z całego świata. Dla gliwiczanina nauka jest największą pasją, a to - jak widać - przynosi efekty. Na szczęście w Śląskiem jest więcej takich uczniów. Gdzie ich znaleźć? Nie ma z tym większego problemu. Wystarczy poszukać laureatów konkursów przedmiotowych czy olimpiad, a ich nie brakuje.

  Baku dla najlepszych

  W międzynarodowych zmaganiach chemików bierze udział około 300 młodych ludzi z 81 krajów z całego świata. Są to najlepsi z najlepszych, którzy w przyszłości będą tworzyć świat nauki. Już sam udział w tak prestiżowym wydarzeniu dla gliwiczanina jest ogromnym osiągnięciem.

  - Mam okazję spotkać się z czołówką światowych chemików - podkreślał Michał, który w niedzielę wyleciał do Baku z Warszawy. Pytany, czy planuje wrócić ze złotym medalem, przyznaje, że na zwycięstwo się nie nastawia, ale powodów do radości i gratulowania nie powinno nam zabraknąć.

  - Polska zawsze osiąga dobre wyniki, liczę, że w tym roku będzie tak samo - komentował. Dodał też, że czuje się dobrze przygotowany do rozwiązywania zadań. A tych trochę jest. Olimpiada składa się z dwóch części - teoretycznej i praktycznej. Jak mu poszło, dowiemy się w przyszłym tygodniu, kiedy wróci do kraju.

  Kolejni najlepsi u nas

  Michał nie jest jedynym uczniem z regionu, o którym w przyszłości z pewnością usłyszy świat nauki. Kilka dni temu z 46. Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej w Bombaju wrócił Adam Kucz, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku. Należą mu się ogromne gratulacje, przywiózł ze sobą złoty medal!

  Wiktoria Domagała, która właśnie skończyła Gimnazjum nr 1 w Zawierciu, jest laureatką 6 konkurów przedmiotowych (biologia, chemia, historia, język polski i angielski oraz matematyka; z fizyki ma tytuł finalisty) i chciałaby - podobnie jak Michał - reprezentować Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej. Wszystko wskazuje na to, że uczennicy z Zawiercia uda się osiągnąć swój cel.

  - Jestem pod ogromnym wrażeniem osiągnięć córki. Wiedziałam, że jest zdolna, sama nie wiem, kiedy nauczyła się czytać, a było to dużo wcześniej nim poszła do szkoły - mówi Agnieszka Domagała. - Jednak nigdy nie myślałam, że nauka będzie solać jej tyle przyjemności. Nie ukrywam, to cieszy, tym bardziej, jak widzi się efekty - komentuje mama Wiktorii. Skąd w 15-latce taka pasja? - Od zawsze miała wewnętrzną potrzebę zdobywania wiedzy, ale nie "wkuwania" na pamięć. Wiktoria zawsze chce wszystko zrozumieć, łączy ze sobą różne fakty i wyciąga z nich wnioski - mówi jej mama.

  Doskonale rozumie to Adam, który podkreśla, że ciekawość świata i chęć zrozumienia tego, co nas otacza, są konieczne do osiągania takich wyników.

  - Wychodzę z założenia, że każdy z nas ma coś, co lubi robić. Właśnie w tym powinien się rozwijać. Bo musimy pamiętać, że zmuszanie kogoś do nauki chemii czy fizyki nic nie da. Taka chęć musi wypływać z nas - komentuje jeden z najlepszych młodych fizyków na świecie.

  Młode talenty w Śląskiem

  Z danych Kuratorium Oświaty w Katowicach wynika, że w zeszłym roku szkolnym mieliśmy 559 laureatów konkursów przedmiotowych w gimnazjach. Kiedy pójdą do szkół średnich, dalej chcą sprawdzać swoją wiedzę, ale już na poziomie ogólnopolskim. Efekt jest taki, że co roku ok. 50 uczniów z regionu zdobywa tytuł laureata olimpiad ogólnopolskich.

  - Na sukces zwycięzców konkursów czy olimpiad składa się wiele czynników - podkreśla Stanisław Faber, śląski kurator oświaty. - Musi znaleźć się osoba, która zainspiruje ucznia do działania. Jak dodamy do tego pasję, fascynację i świadomość satysfakcji, jaka nas czeka po zwycięstwie, to zobaczymy pozytywne efekty - komentuje. Porównuje to do osiągnięć w sporcie. Dzięki wysiłkowi, jaki wkładamy w ćwiczenia, każdego dnia osiągamy lepsze wyniki. - Tak samo jest w przypadku szkolnych olimpijczyków, tylko zamiast piłki w rękach mają książki - podsumowuje kurator.

  Czy młode szkolne talenty mają zawsze wsparcie wśród opiekunów? Dyskutuj z autorką


  *Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
  *Burza na Śląsku i Zagłębiu. Skutki nawałnic są potworne ZDJĘCIA + WIDEO
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Ceny żywności mamy najniższe w Europie SPRAWDŹ PORÓWNANIE
  *Katowice stają się centrum IT w Polsce. Ile można zarobić?
  *Zoo w Chorzowie od kuchni. Tego nie zobaczysz w czasie zwiedzania ZDJĘCIA I WIDEO

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama