Kawa prosto z "lokomotywy" w centrum Sosnowca

  Kawa prosto z "lokomotywy" w centrum Sosnowca

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Grzegorz Trzepiński sam wypala zieloną kawę, którą potem serwuje swoim gościom. W specjalnej maszynie, która przypomina trochę lokomotywę wszystko trwa około godziny.
  Kawa prosto z "lokomotywy" w centrum Sosnowca
  Dzięki niesamowitemu zapachowi można się wtedy przenieść na chwilę na egzotyczne, kawowe plantacje, poczuć smak i aromat zielonej kawy.

  A przede wszystkim posłuchać opowieści o tym napoju, jego historii, rodzajach, komponowaniu smaku. Można to zrobić w centrum Sosnowca na ulicy Modrzejowskiej 47 w palarni pana Grzegorza.

  - Palarnię prowadzę od 1996 roku. Kiedy ją zakładałem wiedziałem, że będę wypalał zieloną kawę sprowadzaną z różnych zakątków świata. Mam więc ziarna z plantacji w Ameryce Południowej, Gwatemali, Kolumbii, Peru, czasem z Ekwadoru, także z Indii. Oczywiście arabicę, najbardziej szlachetny gatunek i robustę, w której jest więcej kofeiny - opowiada.


  Na miejscu w palarni stoi maszyna do wypalania. Codziennie obsługuje ją pan Grzegorz. Od wyboru może się zakręcić w głowie. Na gorąco, na zimno, z mlekiem, pianką.

  Po wypaleniu i ostygnięciu nakrapiane są aromatem - miętowym, kokosowym, toffi, orzechowym, kardamonowym - nie sposób wyliczyć. I podana tak, jak lubimy najbardziej. W filiżance lub w stylu PRL-u, czyli w szklance.

  - Nie brakuje osób, które tęsknią za tak podaną i zaparzoną kawą. Może też być z tygielka na sposób turecki czy grecki albo w zaparzaczkach, tak jak we Włoszech - opowiada pan Grzegorz.

  Na pierwszych 10 osób, które z piątkowym tygodnikiem sosnowieckim DZ zjawią się w piątek u pana Grzegorza czeka filiżanka darmowej aromatycznej kawy.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama