Kaplica w Juliuszu stanie się muzeum? Stowarzyszenie Brackie...

  Kaplica w Juliuszu stanie się muzeum? Stowarzyszenie Brackie Rybniczan mówi nie

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W związku w kolejną propozycją desakralizacji kaplicy znajdującej się na terenie kompleksu Juliusz i uczynienia w niej muzeum, ponawiamy naszą prośbę o przekazanie kaplicy św. Juliusza Stowarzyszeniu Brackiemu Rybniczan.
  Kaplica w Juliuszu stanie się muzeum? Stowarzyszenie Brackie Rybniczan mówi nie

  ©Jacek Bombor

  Ponownie kierujemy prośbę o odstąpienie od planów desakralizacji kaplicy Juliusza i wyrażenie zgody na wznowienie w niej praktyk kultu religijnego - to tylko fragment listu otwartego, jaki radny wojewódzki Czesław Sobierajski wystosował do archidiecezji katowickiej i Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

  To odzew na artykuł, jaki w Dzienniku Zachodnim ukazał się 12 lipca, w którym informowaliśmy o planach rychłej desakralizacji kaplicy i stworzeniu tam muzeum. Ma się to stać zaraz po tym, jak zabytkowy budynek przejmie Starostwo Powiatowe w Rybniku. Zgodę na takie rozwiązanie wyraziła już nawet kuria.

  ZOBACZ, CO DZIEJE SIĘ Z KOŚCIOŁAMI, KTÓRE TRACĄ FUNKCJĘ SAKRALNĄ - PRZYKŁADY Z CAŁEGO ŚWIATA

  Ta informacja znów wywołała niemałą burzę wśród mieszkańców.

  - Jako rybniczanie winniśmy uczynić wszystko, aby w naszym mieście nie doszło do pierwszej w Polsce zamiany kościoła na muzeum. Nawet za czasów komunistycznych nie odnotowaliśmy w Polsce takiego przypadku - podkreśla w liście Sobierajski.

  Przyszłość kaplicy znajdującej się na terenie kompleksu przy ulicy Miejskiej przestanie być niewiadomą w ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy. Do tego czasu sprawa trafić ma pod obrady Sejmiku Województwa Śląskiego. Radni zdecydują, czy zostanie ona przekazana powiatowi rybnickiemu.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama