Szyc, Więckiewicz, Dorociński, Linda. Poczet filmowych idoli

  Szyc, Więckiewicz, Dorociński, Linda. Poczet filmowych idoli

  Ryszarda Wojciechowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zbyszek Cybulski (1927-1967) - IDOL HISTORYCZNY
  1/7
  przejdź do galerii

  Zbyszek Cybulski (1927-1967) - IDOL HISTORYCZNY ©arc.

  Kiedyś wszystko było jasne i proste. Na hasło: krajowy idol filmowy odzew był krótki: Zbyszek Cybulski. Po Cybulskim przyszedł cza s na Daniela Olbrychskiego, którego zastąpił Bogusław Linda. A dziś? Nic nie jest ani takie proste, ani oczywiste. Nie ma już jednego idola, którego można by sobie powiesić na słomce. Nie ma nawet słomki... Ale czy to znaczy, że aktorów kocha się mniej? O tym, kogo się w polskim kinie kocha najbardziej, pisze Ryszarda Wojciechowska.
  Jacek Samojłowicz, producent filmowy, sprzeciwia się już na początku rozmowy: - Nie zgodzę się z panią, że dziś w Polsce nie ma filmowych idoli. Ależ oni są. Gdyby ich nie było, ludzie nie chodziliby do kina. Wszędzie na świecie jest tak samo. Czy pani myśli, że to nazwisko reżysera przyciąga jak magnes do kina? Ilu jest takich jak Ridley Scott, James Cameron czy Steven Spielberg? To wyjątki. Ludzie chodzą na idoli.
  Swoją wielką widownię, mimo że latka lecą, nadal ma Harrison Ford czy Nicolas Cage, Brad Pitt albo Johny Deep. W Polsce też się nie "chodzi" na reżysera, ale na aktora. Jest tylko pewna zmiana w stosunku do dawnych lat. Taka, że tych współczesnych naszych idoli dużego ekranu budują idole małych ekranów.

  Samojłowicz przez 20 lat pracował w Ameryce przy filmach ze Stevenem Seagalem, a w Polsce był producentem m.in. "Wojny polsko-ruskiej" z Borysem Szycem.

  - Kiedy pracowałem przy "Psach 2" z Bogusławem Lindą, wiedziałem, że to na niego ludzie przyjdą do kina. Bo był prawdziwym idolem. Ale Linda zaczynał od dużego ekranu, żeby się dziś znaleźć na... małym, niestety. Tymczasem teraz aktorom sławę i popularność przynosi telewizja. Z każdym kolejnym, ulubionym serialem mamy narodziny nowego idola. I jeśli to będzie ktoś z talentem i charyzmą, to odbije się z serialu do filmu - twierdzi producent. Przyznaje, że dzisiaj żywot idola może być krótki.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 3 4 5 ... 7 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama