Perły województwa śląskiego: O sercu księżnej z Pszczyny w...

  Perły województwa śląskiego: O sercu księżnej z Pszczyny w Rybnej

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jak kopciuszek zyskał miano największej bizneswoman w historii Śląska? Której księżnej nie przypadł do gustu pałac w Pszczynie? Kto z miłości do męża porzucił paryskie życie i w zamian otrzymał Mały Wersal? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań padną w niedzielę w Pałacu w Rybnej.
  Właśnie tu odbędzie się spotkanie z cyklu "Rozważne i romantyczne w śląskich posiadłościach". A mowa będzie o słynnej księżnej Daisy. Kwestię czy kierowała się sercem, czy rozumem rozstrzygną goście niedzielnego spotkania dr Irma Kozina - historyk sztuki z Uniwersytetu Śląskiego oraz dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki - historyk Górnego Śląska zajmujący się m.in. dziejami śląskiej szlachty. Rozmowę poprowadzi natomiast Magdalena Kopaczewska.


  Zastanawiacie się czemu o księżnej Daisy rozmawiać się będzie w Rybnej a nie w Pszczynie? A dlaczego nie? Oba pałace kandydują do miana Perły w Koronie 2011, czyli uczestniczą w plebiscycie "Dziennika Zachodniego" na największą śląską atrakcję. Kolejne kandydatury przybliżamy Wam na naszych łamach: wczoraj pisaliśmy o Pałacu Schoena w Sosnowcu. Przypomnijmy, że o tytuł perły rywalizują miejscowości, atrakcje turystyczne, wydarzenia artystyczne, a także w ostatniej, czwartej kategorii - zamki i pałace. Wśród nich, oprócz pałaców w Rybnej, Pszczynie i Sosnowcu, są jeszcze:

  ZOBACZ MAPĘ OBIEGOWYCH NAZW MIEJSC W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

  Pałac w Promnicach, zespół klasztorno - pałacowy w Rudach i zamki: Komorowskich w Żywcu, prezydencki w Wiśle, Królewski w Będzinie, cieszyński, pszczyński i zespół pałacowy w Pławniowicach.

  Plebiscyt Wielkie Odkrywanie Śląskiego Perły w Koronie 2011 odbywa się pod patronatem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, natomiast partnerami są: Vattenfall, Samorząd Województwa Śląskiego, Śląska Organizacja Turystyczna, Polska Organizacja Turystyczna oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama