Ominąć jedynkę albo czekać długo na przejazd

  Ominąć jedynkę albo czekać długo na przejazd

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Podróżując ze Śląska i Podbeskidzia na północ lepiej przez najbliższych kilka tygodni omijać Częstochowę, albo z góry założyć kilkadziesiąt minut spóźnienia. Wszystko przez remont Drogi Krajowej nr 1 na odcinku od newralgicznego skrzyżowania trasy z aleją Jana Pawła II (droga krajowa w kierunku Opola i Wielunia) do ul. Legionów.
  To ledwie kilometr jezdni, lecz nawet przy przejezdnych wszystkich pasach ruchu, tworzą się tu korki. Jest to najbardziej uczęszczane miejsce w Częstochowie, przejeżdża tędy nawet 50 tysięcy samochodów na dobę! Tak wielkie obciążenia zniszczyły nawierzchnię, powstały głębokie koleiny.

  W pierwszej kolejności zamknięta została już zachodnia jezdnia "jedynki". Ruch przeniesiono dwukierunkowo na jezdnię wschodnią, lecz bez możliwości wykonania lewoskrętu na skrzyżowaniu z ulicą Legionów. W każdym kierunku prowadzą po dwa pasy, lecz wyraźnie węższe. Prędkość maksymalna pojazdów została ograniczona do 40 km na godz.

  W drugim etapie przyjdzie czas na jezdnię wschodnią. Pojazdy przeniosą się wtedy na świeżo wyremontowaną nitkę zachodnią, także z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Z niej również nie będzie możliwości skrętu w ul. Legionów. Remont każdej nitki trasy ma trwać trzy tygodnie, choć wykonawcy deklarują, że postarają się ten czas nieco skrócić. Stara nawierzchnia będzie usunięta, nałożone zostaną nowe warstwy asfaltu. W obrębie skrzyżowania z ul. Legionów jezdnia ma być dodatkowo umocniona stalową siatką, dzięki czemu nie będzie ulegać odkształceniom, powodowanym przez ruch wielkich ciężarówek. To rozwiązanie będzie zastosowane w Częstochowie po raz pierwszy.

  Dla pojazdów zmierzających w kierunku ulicy Legionów wyznaczono objazd przez ul. Orlik - Ruckemanna, Olsztyńską, Szpitalną, al. Pokoju i ul. Rejtana. Jednocześnie z remontem nawierzchni "jedynki" trwać będzie budowa nowego mostu nad Wartą, w pobliżu skrzyżowania z al. Jana Pawła II.
  Remont jezdni ma kosztować ponad 5 milionów złotych.

  Poza miastem  Utrudnienia w ruchu pojazdów spowodowane robotami drogowymi czekają nas także w małych miejscowościach.

  Trwa przebudowa dróg powiatowych w Aleksandrowie pod Koniecpolem, w Kruszynie, Hucie Starej (gmina Poczesna) oraz Turowie (gmina Olsztyn). W Mykanowie, Kościelcu i Rudnikach układana jest nowa jezdnia łącznie z odwodnieniem oraz chodnikami dla pieszych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama