Zaniedbany pawilon handlowy Merkury straszy w środku miasta...

  Zaniedbany pawilon handlowy Merkury straszy w środku miasta

  Violetta Gradek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Już ponad rok temu miała się zacząć przebudowa domu handlowego Merkury w Częstochowie. Wciąż nic się tam jednak nie dzieje. W samym centrum miasta straszy swoim wyglądem zaniedbany i opuszczony budynek.
  Dom handlowy Merkury przy Al. Najświętszej Maryi Panny kupiła w 2006 roku polsko-amerykańska firma Polimeni Organization. Zapowiedziała, że stworzy tam nowoczesną trzypoziomową galerię handlową z parkingiem. Stary budynek Merkurego, będący w drugiej połowie lat 70. dwudziestego wieku chlubą miasta - według planów inwestora - ma zupełnie zmienić swój siermiężny wygląd. Spółka Polimeni przed dwoma laty pokazała wizualizację obiektu na wielkiej planszy przed pawilonem, żeby zachęcić handlowców do wynajmu powierzchni w przyszłej galerii. Zapowiedziała rozpoczęcie prac budowlanych z początkiem 2007 roku. Ani jednak w ubiegłym, ani w tym roku nic w Merkurym się nie dzieje.


  - Tyle było szumu, że taka galeria powstanie. Pokazali wizualizację, a wciąż nic nie robią - mówi Mieczysław Świniarski z Częstochowy.

  Tylko drobni sprzedawcy okupują czasami schody. Ustawiają swoje stoiska w rzędach i sprzedają tanie buty, ubrania, przybory szkolne przed rozpoczęciem roku przez uczniów, latem okulary przeciwsłoneczne.

  O tym, że Polimeni nie zrezygnowała z przebudowy Merkurego na galerię handlową, przekonuje w imieniu inwestora Leszek Czajor z CN Public Relations, z którym wczoraj rozmawialiśmy.
  - Firma Polimeni nadal chce budować w Częstochowie - zapewnia. - Inwestycja opóźniła się ze względu na sytuację na rynku budowlanym. Pojawiło się dużo zleceń, a było mało wykonawców. Trzeba było powtórzyć formalności administracyjne. W tej chwili trwają przygotowania do remontu drogi dojazdowej, który rozpocznie się w najbliższych tygodniach.

  Przebudowa budynku rozpocznie się jednak nie wcześniej niż w przyszłym roku. Inwestor nie wyłonił jednak jeszcze wykonawcy robót budowlanych.

  - Przegoni ich Galeria Jurajska - uważa częstochowianin, Waldemar Maciński. - Oni już się budują. A inwestycja idzie błyskawicznie. Ludzie tam pójdą. To też jest śródmieście, blisko ścisłego centrum.
  Polimeni nie boi się konkurencji. Inwestuje nie tylko w Częstochowie. W październiku otwiera galerię w centrum Słupska. Chce też podobną wybudować w Płocku, ale tam nie może rozpocząć budowy od trzech lat. Z innych jednak przyczyn, jak twierdzi Czajor, niż w Częstochowie. Inwestor nie może się tam dogadać z władzami miasta.

  - To klient wybiera. Chcemy stworzyć bardzo ładną, funkcjonalną galerię z dobrą ofertą - podkreśla Leszek Czajor. Przypomina, że gruntowny lifting ma przejść istniejąca część handlowa. A część magazynowa i administracyjna zostaną wyburzone i zastąpione przez powierzchnie handlowe.

  Będzie jeszcze jedno piętro

  Budowa galerii handlowej przy II Al. NMP pochłonie 19 milionów euro.

  Ma w niej być około 60 stoisk, zarówno sklepów sieci znanych marek, jak i lokalnych handlowców . Od strony alei powstanie nowa część handlowa zupełnie inaczej zaprojektowana niż obecny budynek.

  Będzie nie tylko przylegała do alei, ale na dodatek budynek zostanie podwyższony o jedno piętro. Żeby architektonicznie pasował do innych budynków przy alei, ostatnia kondygnacja będzie przysłonięta jak mansarda.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama