Węgiel jest, tylko go nie ma

  Węgiel jest, tylko go nie ma

  Witold Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Śląskie kopalnie, z powodu spadku wydobycia, nie są w stanie wywiązać się z podpisanych umów na dostawy węgla. Niektóre z nich, aby uniknąć ogromnych kar, oferują kontrahentom węgiel z importu m.in z Czech, Ukrainy oraz USA. Najgorzej pod tym względem wygląda sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej oraz Katowickim Holdingu Węglowym.
  - Gdyby nie doraźny import 1,6 miliona ton węgla koksującego ze Stanów Zjednoczonych, to już teraz mielibyśmy ogromny problem - mówi Czesław Sikorski, prezes Koksowni Zdzieszowice, należącej do koncernu Mittal. - W tej chwili zaległości Jastrzębskiej Spółki Węglowej wobec nas to około 300 tysięcy ton, a do końca roku mogą sięgnąć nawet pół miliona.

  Podobnie sytuacja wygląda w innych koksowniach - na przykład w największej z nich - Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Tam jednak oficjalnie nikt nie powie złego słowa o jastrzębskiej spółce. Powód oczywisty - jest ona właścicielem koksowni.

  - Prawda jest taka, że pracujemy na resztkach węgla koksującego. Gdyby zawiódł transport, musielibyśmy wygasić baterię, co oznaczałoby jej trwałe unieruchomienie i stratę ponad miliarda złotych - powiedział nam pragnący zachować anonimowość jeden z członków zarządu koksowni.

  Również kiepsko wygląda sytuacja w Katowickim Holdingu Węglowym. Tam, jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, do końca sierpnia wydobycie było o kilkanaście procent mniejsze niż planowano. Dane oficjalne pozostają na razie tajne. - W 2009 roku chcemy wejść na giełdę, dlatego przed emisją prospektu nie chcemy podawać żadnych szczegółów finansowych - powiedział Ryszard Fedorowski, rzecznik prasowy KHW.

  To, czego nie mówi zarząd Holdingu, podnoszą jednak związkowcy.

  - Spółki węglowe mają coraz większe problemy z wydobyciem - twierdzi Dominik Kolorz, szef górniczej Solidarności. - Najgorzej pod tym względem jest w Katowickim Holdingu Węglowym, gdzie kopalnie Staszic i Mysłowice-Wesoła mają ogromne kłopoty ze zrealizowaniem założonych planów.

  Stosunkowo najlepiej, choć daleko od ideału, wygląda sytuacja w Kompanii Węglowej. W ciągu siedmiu miesięcy tego roku w firmie wydobyto o 1,7 miliona ton mniej węgla niż przed rokiem, ale sprzedano o 0,7 miliona ton więcej. Ta informacja to nie paradoks, ale realny obraz sytuacji na rynku węgla.

  Zainteresowaniem odbiorców cieszą się bowiem nawet te gatunki, których wcześniej nikt nie chciał. - Węgiel sprzedajemy praktycznie "na pniu" - mówi Zbigniew Madej, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej.

  Specjaliści z górniczej branży są przekonani, że obecne braki na rynku węgla to nic innego, jak wynik błędów w zarządzaniu w latach poprzednich. Gdy sytuacja w górnictwie była lepsze, a zyski przeznaczano na podwyżki płac i podnoszenie komfortu pracy administracji. Nikt nie myślał o inwestowaniu w infrastrukturę produkcyjną. Teraz górnictwo zbiera tego efekty.

  - Nie da się ukryć, że w górnictwie jest coraz gorzej. Ta branża potrzebuje pieniędzy, i to dużych - twierdzi lider Platformy Obywatelskiej w naszym regionie, poseł Tomasz Tomczykiewicz. - Jedną z dróg ich zdobycia może być m.in. wejście na giełdę.

  Koalicja PO-PSL zdaje się jednak nie zajmować problemami górnictwa. Od 6 miesięcy nie potrafi obsadzić stanowiska wiceministra odpowiedzialnego za tę branżę.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wiceminister d/s kopalń

   elaryszard (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   No, wicie rozumicie, ludowcy na wynglu się znają wyśmienicie, ale te Katowice to są tak daleko ...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama