Zabytkowe macewy z Krzepic sprzedali na złom, pewnie za pół...

  Zabytkowe macewy z Krzepic sprzedali na złom, pewnie za pół litra

  Beata Marciniak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zabytkowe macewy z Krzepic sprzedali na złom, pewnie za pół litra

  ©beata marciniak

  Złodzieje okradli cmentarz żydowski w Krzepicach. O kradzieży unikatowych macew powiadomił policję w sobotę społeczny opiekun cmentarza - historyk Romuald Cieśla. Żeliwne macewy odkrył w punkcie skupu złomu.
  Zabytkowe macewy z Krzepic sprzedali na złom, pewnie za pół litra

  ©beata marciniak

  - Dostałem od pewnej osoby informację, że żeliwne macewy znajdują się w punkcie złomu przy ul. Rolniczej. Od razu tam poszedłem - opowiada Cieśla.

  - Znalazłem trzy, potłuczone, były ukryte w złomie. Ale może ich tam być więcej. Powiedziałem właścicielowi punktu, że pochodzą z żydowskiego cmentarza, ale mnie wyprosił - dodaje. Zniszczone macewy pochodzą z 1913 i 1916 roku.

  - Dwie są żeńskie, jedna męska - dodaje historyk. - Z kirkutu zniknęło ich jednak więcej. Brakuje jedynej w swoim rodzaju XIX-wiecznej macewy z epitafium.

  Na cmentarzu jest czterysta żeliwnych macew.

  - Wiele leży jeszcze nieodkrytych w ziemi. Wszystkie mają wartość historyczną. Dziś wykonanie takiej macewy to koszt ok. 10 tys. zł. Policja powinna sprawdzić wszystkie okoliczne złomowiska, przecież nie można rabować cmentarzy. Za taką macewę złomiarz ma tylko na pół litra, a zniszczenie dla kultury jest ogromne - twierdzi Cieśla. Na razie nie wiadomo, ile macew padło łupem cmentarnych hien. Policja przesłuchała już właściciela skupu złomu. Trwają poszukiwania złomiarzy.

  - Do kradzieży doszło w ciągu ostatniego miesiąca - informuje asp. Marzena Bednarek, rzecznik prasowy KPP w Kłobucku.

  - Właściciel punktu skupu złomu mówi, że nie pamięta, od kogo kupił te macewy. Zabezpieczyliśmy dokumentację.
  Naprawą zniszczonych macew musi teraz zająć się konserwator zabytków.

  Żeliwne macewy to unikat na skalę europejską


  Cmentarz w Krzepicach jest unikatowy z uwagi na żeliwne macewy, z których większość wykonana była w hucie Kuźnicy Starej, która w XIX w. znajdowała się w rękach Żydów. To jedno z największych skupisk żeliwnych macew w Europie. Najstarszy zachowany tu nagrobek pochodzi z 1740 r., ostatni z 1946 r. Po wojnie kirkut ulegał stopniowej dewastacji. Powierzchnia cmentarza wynosi 1,1 ha.

  Czy słyszałeś o podobnej kradzieży w Twojej okolicy ?  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Złomiarzom trzeba się do d*** zabrać

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 72 / 27

   Świnstwo. Temu złomiarzowi należy się solidna kara. Ta banda przyjmująca złom często widzi, że to np. pokradzione pokrywy, ale dla swego krzywego geszeftu - nie reaguje, mało, sami biorą za młot i...rozwiń całość

   Świnstwo. Temu złomiarzowi należy się solidna kara. Ta banda przyjmująca złom często widzi, że to np. pokradzione pokrywy, ale dla swego krzywego geszeftu - nie reaguje, mało, sami biorą za młot i łamią żeliwo na drobne zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   trzeba ostro reagowac

   kamiljahn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 35

   chamstwo nie zna granic. Tym co okradają cmentarze powinno odcinac się rękę, no Ok, przynajmniej kilka palców. Do tego baty ;)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama