Perły województwa śląskiego: To są zielone płuca Śląska

  Perły województwa śląskiego: To są zielone płuca Śląska

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rezerwat Segiet chroni między innymi 150-letni las bukowy
  1/3
  przejdź do galerii

  Rezerwat Segiet chroni między innymi 150-letni las bukowy ©politolog-na-luzie.pl

  Trwa plebiscyt "Dziennika Zachodniego" na największą śląską atrakcję. Dziś przedstawiamy kolejne dwie kandydatury konkursowe.
  Rezerwat Łężczok - położony na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie jest największym i najcenniejszym rezerwatem w województwie śląskim. Jego powierzchnia stanowi aż 64 procent całkowitej powierzchni wszystkich rezerwatów naszego województwa (409 hektarów). Wspaniałe leśne wąwozy, unikatowa roślinność, mnóstwo stawów, spokój i cisza. Został utworzony już w 1957 roku dla ochrony wielogatunkowego lasu łęgowego i pocysterskich stawów rybnych, które obecnie są remontowane.
  Docelowo ma w nich zostać przywrócona tradycja hodowli karpia, zapoczątkowana w XIII wieku przez Cystersów. Od lat przyjezdnych zachwycają tam wspaniałe wiekowe drzewa i stawy z unikatową roślinnością. Okolica nie bez powodu nazywana jest przez mieszkańców "zielonymi płucami Śląska". W rezerwacie żyją m.in. sarny, lisy, zające. Naukowcy podają, że bytuje tam ponad 210 gatunków ptaków.

  Rezerwat Segiet - to zielona perła ziemi bytomsko-tarnogórskiej, obejmująca m.in. fantastyczny, 150-letni las bukowy, znajdujący się na obszarze dawnych wyrobisk górniczych. Rezerwat został utworzony w 1953 roku, ma powierzchnię 24 hektarów.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama