W czasach kryzysu wybudziły

  W czasach kryzysu wybudziły się demony skrajnej prawicy

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  Od Wielkiej Brytanii po Szwecję, Danię i Holandię skrajna prawica głosi te same hasła: mamy już dość wyznawców islamu na swoim terenie, mamy dość obcych, którzy zabierają nam pracę i ściągają kłopoty.
  Kiedy dekadę temu lider francuskiego Frontu Narodowego Jean-Marie Le Pen wszedł do drugiej tury prezydenckich wyborów, Europa była zszokowana. Bo wielu widziało już na najważniejszym urzędzie w tym kraju człowieka, który o Holokauście mówił, że to tylko detal II wojny światowej. Ale mylili się ci, którzy sądzili, że skrajna prawica nad Sekwaną odejdzie w polityczny niebyt, gdy sędziwy polityk będzie musiał zakończyć swoją karierę Okazało się, że pałeczkę przejęła po nim Marine Le Pen, jego córka.


  Kto wie, czy skrajna prawica pod jej rządami nie będzie jeszcze groźniejsza, bo Marine Le Pen cel główny ma ten sam: zdobycie władzy, ale już nie chce szokować nikogo skrajnymi hasłami i wypowiedziami, pod jej batutą ma to być nowoczesna partia, która nie wyzbyła się rzecz jasna hasła: "Francja dla Francuzów".

  Brevik próbował zdobyć broń w Czechach. Miał mu pomóc gang motocyklowy "Hells Angels"

  Marine pozostała też wierna przesłaniu swojego ojca, że islamiści okupują bezkarnie ulice i że trzeba z tym zrobić porządek. Nowym, znacznie łagodniejszym obrazem Frontu Narodowego Marine chce dotrzeć do szerszego grona wyborców. Nie kryje swoich politycznych ambicji, chce zdobyć prezydenturę w przyszłorocznych wyborach. A sondaże są dla niej sprzyjające, bo prezydent Sarkozy jest dziś niepopularny i gdyby Marine Le Pen trafiła do drugiej tury z kandydatem lewicy, to wtedy część centroprawicowych wyborców na pewno przeniosłaby swe głosy na nią.

  Na krytyce islamu, szerzej na krytyce obcych, którzy chcą ułożyć sobie życie w dostatniej Holandii, wypłynął też na szerokie polityczne wody Geert Wilders. Założył Partię Wolności i szefuje jej, a trzy lata temu opublikował głośny film "Fitna" krytykujący ideologię islamu.

  Breivikowi grozi tylko 21 lat więzienia. Chyba, że...

  Tego holenderskiego populistycznego polityka oskarżano o podżeganie do nienawiści wobec muzułmanów i imigrantów, a także o obrażanie muzułmanów i zachęcanie do ich dyskryminowania, ale kiedy sąd uwolnił go od zarzutów, stał się dla wielu bohaterem narodowym.

  Wilders to najbardziej kontrowersyjna postać na holenderskiej scenie politycznej. Część Holendrów się z nim zgadza, część jednak się za niego wstydzi. Lider Partii Wolności wywołuje bardzo skrajne emocje. Potrafi jednym razem porównać Koran do hitlerowskiego "Mein Kampf", by z kolei innym razem mówić o islamie, że to "chora ideologia Mahometa i Allaha". Właśnie za takie ostre słowa islamscy radykałowie wydali na niego wyrok śmierci.

  Ale Wilders mówi głośno to, co myśli w duchu wielu Holendrów. A oni widzą, że spośród miliona mieszkających w Holandii muzułmanów tylko garstka chce się asymilować ze społeczeństwem, w którym żyje. Zdaniem Wildersa tych niepokornych powinno się z kraju po prostu deportować. Dodaje on, że kiedy kryzys dopadł świat i Holandię, muzułmanie przejadają zasiłki dla bezrobotnych, a ulice holenderskich miast nie są bezpieczne, bo pełno tam włóczących się grup rozwydrzonych i agresywnych muzułmańskich nastolatków. Wilders dodaje to, co widać gołym okiem, polityka tolerancji i wielokulturowości nie sprawdziła się, zresztą nie tylko w Holandii.

  Masakra na wyspie Utoya: Akcję policji opóźniła uszkodzona łódź

  Te populistyczne hasła przysporzyły mu zwolenników. I dziś Wilders jest jednym z rozgrywających w holenderskiej polityce, to od jego poparcia zależy, czy liberalno-chadecki rząd zyska większość w parlamencie. I Wilders za udzielane rządowi poparcie zyskał już to, że wprowadzono w tym kraju zakaz noszenia muzułmańskich chust, obniżono też liczbę azylantów, którzy mogą się osiedlić w Holandii.

  Więcej przeczytasz w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Polska" lub w serwisie prasa24.pl

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   RUCH PALIKOTA NIC NIE BĘDZIE ZWALCZAŁ ...

   satzujinken (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 10

   ... bo szanse na jego znalezienie się w Sejmie są minimalne, to biznesmen który ocenił inwestycję jako nieopłacalną po wykonaniu sondażu, zapewne całkowicie bezideowy, a co do Breivika ... w swoim...rozwiń całość

   ... bo szanse na jego znalezienie się w Sejmie są minimalne, to biznesmen który ocenił inwestycję jako nieopłacalną po wykonaniu sondażu, zapewne całkowicie bezideowy, a co do Breivika ... w swoim "manifeście" ten maniak wielokrotnie chwali ... Polskę ... za konserwatyzm, jedyna nadzieja w polskim bałaganie który utrąci skuteczność każdej dyktatury ...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W Norwegii to akurat masoneria

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 15

   a nie żadna "skrajna prawica".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zamachowiec jest aktywnym syjonistą oraz blogerem o nastawieniu antymuzułmańskim.

   Karl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 21


   Według mediów norweskich i szwedzkich zamachowiec jest aktywnym syjonistą oraz blogerem o nastawieniu antymuzułmańskim. Nie jest homofobem.

   Od 2008 r. jest członkiem "Silene" -- jednej z lóż...rozwiń całość


   Według mediów norweskich i szwedzkich zamachowiec jest aktywnym syjonistą oraz blogerem o nastawieniu antymuzułmańskim. Nie jest homofobem.

   Od 2008 r. jest członkiem "Silene" -- jednej z lóż masońskich w Oslo.

   Jako mason i ultrasyjonista chciał ukarać socjalistów norweskich za ich politykę tolerancji wobec muzułmanów oraz za ich poparcie udzielone Palestyńczykom. (Według brytyjskiego "Guardiana")

   Szwedzka strona ze zdjęciami zamachowca w stroju masońskim:

   http://www.nationell.nu/2011/07/23/extra-sionistisk-frimurare-gripen-for-terrordadet-i-oslo/

   Anders Behring Breivik popierał blog skrajnych syjonistów "Fjordman":
   http://fjordman.blogspot.com/2005/09/should-israel-send-peacekeeping-forces.html

   Na innym blogu twierdził między innymi, że "Europa zginęła w Auschwitz."

   Na swojej stronie na Facebooku wskazuje Winston Churchill jako jeden z jego wzorców. Breivik również pisze, że interesuje się "kulturystyką", a jedną z jego ulubionych książek jest "Proces" Kafki.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mamy swoich Breywików

   solar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 27

   Ostatnio ucichła sprawa PiS-owskiego bojownika, kóry zabawiał się w internecie strzelaniem do prezydenta, Zastanawiam się, jak ta sprawa wygląda w obliczu norweskiej masakry? Czy Breywik...rozwiń całość

   Ostatnio ucichła sprawa PiS-owskiego bojownika, kóry zabawiał się w internecie strzelaniem do prezydenta, Zastanawiam się, jak ta sprawa wygląda w obliczu norweskiej masakry? Czy Breywik kilkanaście lat temu też się podobnie zabawiał?
   Poprawność polityczna w Polsce takiego pytania zadać w mediach nie pozwala. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WROGOŚĆ WOBEC INNYCH POGLĄDÓW NIŻ ICH CHORE, ROZSIEWAJĄ POLITYCY PRAWICOWI

   robson (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 32

   PODSYCANIE NIENAWIŚCI RASOWEJ PRZEZ POLITYKÓW PARTII RZĄDZĄCEJ PO!
   POSEŁ PO JAROSŁAW GOWIN-" PLATFORMA OSTATNIĄ NADZIEJĄ BIAŁEGO CZŁOWIEKA"
   RZECZNIK RZĄDU PO PSL PAWEŁ GRAŚ I POSEŁ PO- BRONIŁ...rozwiń całość

   PODSYCANIE NIENAWIŚCI RASOWEJ PRZEZ POLITYKÓW PARTII RZĄDZĄCEJ PO!
   POSEŁ PO JAROSŁAW GOWIN-" PLATFORMA OSTATNIĄ NADZIEJĄ BIAŁEGO CZŁOWIEKA"
   RZECZNIK RZĄDU PO PSL PAWEŁ GRAŚ I POSEŁ PO- BRONIŁ W RADIU ZET 14.11.2010 PROGRAM -
   "7 DZIEŃ TYGODNIA"MARSZÓW Z 11.11.2010 ONR, MŁODZIEŻY WSZECHPOLSKIEJ I INNYCH EKSTREMÓW RASISTOWSKICH , KTÓRZY WRZESZCZELI TAKIE HASŁA MIN. " ŻYDZI DO PIECA KOLOROWI DO GAZU POLSKA DLA POLAKÓW". zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NIECH TO BĘDZIE ROZWAGA POLITYKÓW, KTÓRZY SIEJĄ NIENAWIŚĆ WŚRÓD SPOŁECZEŃSTW

   Tadeusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 32

   Zamachy w Norwegii, są pokłosiem budowy wrogości prawicowego ekstremizmu, wobec ludzi o lewicowych i liberalnych poglądach.
   Ekstremizm bierze się ze strachu, podsycany przez otoczenie daje taki...rozwiń całość

   Zamachy w Norwegii, są pokłosiem budowy wrogości prawicowego ekstremizmu, wobec ludzi o lewicowych i liberalnych poglądach.
   Ekstremizm bierze się ze strachu, podsycany przez otoczenie daje taki efekt.
   USA i zamachy na kliniki aborcyjne , tamtejszych zwolenników naszego Marka Jurka,
   pseudo księdza Tadeusza Rydzyka w turbo odmianie.
   Polskie media podsycają nienawiść, na antenach zapraszając do debaty, tylko polityków wrogich wobec siebie( lejących nienawiść z ust) aby zwiększy słupki oglądalności czy słuchalności.
   Zastanówmy się sami , dokąd zmierzamy dając się manipulować, media podają nam tylko papkę w postaci dwóch rozwrzeszczawszy partii PO i PiS-u, które nie maja żadnych rozwiązań na bolączki obywateli.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawicowo-chrześcijańscy fundamentaliści

   RO

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 39

   Prawicowo-chrześcijańscy fundamentaliści to zagrożenie również w naszym kraju.

   Spotykam ich w Warszawie, na Krakowskim Przedmieściu.

   Kiedy? - 10 dnia każdego miesiąca!

   Konrad Lesiak na...rozwiń całość

   Prawicowo-chrześcijańscy fundamentaliści to zagrożenie również w naszym kraju.

   Spotykam ich w Warszawie, na Krakowskim Przedmieściu.

   Kiedy? - 10 dnia każdego miesiąca!

   Konrad Lesiak na swoim blogu pisze o potrzebie zwalczania prawicowego ekstremizmu

   http://ideowerefleksje.blogx.pl

   Wierzę, że Ruch Palikota w Sejmie będzie zwalczał prawicowo-chrześcijański ekstremizmzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bóg Cię opuścił

   ANONIM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   jakim zagrożeniem jest Polski fundamentalizm?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama