Ważne
  Wodzisław Śląski: Są pieniądze na pierwszy remont baszty

  Wodzisław Śląski: Są pieniądze na pierwszy remont baszty

  Kinga Markowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Władzom miasta udało się odłożyć 180 tys. zł na remont Baszty Rycerskiej na Grodzisku. 20-metrowa, zabytkowa budowla, niegdyś miejsce spotkań turystów, pięć lat temu została częściowo strawiona przez pożar i od tamtej pory niszczeje.
  Wodzisław Śląski: Są pieniądze na pierwszy remont baszty
  - Znów wróciła nadzieja, że to miejsce odzyska dawny blask a najmłodsze pokolenie mieszkańców będzie mogło ponownie je odwiedzać - mówi Maria Pawliczek, mieszkanka Wodzisławia Śląskiego.
  Walki o odbudowę baszty nikt nie podejmował, bo w budżecie miasta nie było na to pieniędzy. Po pięciu latach czekania i patrzenia, jak kultowe dla mieszkańców miejsce zamienia się w stos gruzu,

  wojewódzki konserwator zabytków przekazał miastu 50 tys. zł na jego renowację. - Konieczne prace zabezpieczające zostały wstępnie wycenione na 180 tys. zł. Brakującą kwotę wyłożymy z własnego budżetu - wyjaśnia Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego.

  Na początek pieniędzy wystarczy na zabezpieczenie wnętrza budowli. - Zakres prac obejmować będzie rozbiórkę zniszczonej korony baszty. Cegły z rozbiórki zostaną oczyszczone a następnie posłużą do odtworzenia rozebranej części. Braki uzupełnimy nową cegłą - wyjaśnia Barbara Chrobok, rzeczniczka Urzędu Miasta. Z wnętrza budowli zniknie też stary tynk oraz pozostałości drewnianych schodów i stropów. Zamontowana zostanie specjalna instalacja ochraniająca wieżę przed uderzeniem piorunów.
  Z rozpoczęciem prac władze czekają do momentu wykonania projektu.

  - Początkowo harmonogram przewidywał rozpoczęcie prac w czerwcu i zakończenie ich do końca października. Teraz pewnie ruszymy jesienią - podkreśla rzeczniczka.


  Zapominamy o naszych zabytkach  Siemianowice Śl.
  Pałac Donnersmarcków od lat stoi i marnieje. Jego właścicielem przez kilka ostatnich lat była spółka Silesia, ale jej właściciel w tym roku sprzedał obiekt firmie z Katowic. Do końca roku w pałacu mają zakończyć się prace sprzątające.

  Rzuchów k. Raciborza
  Pałacyk zbudowany w latach 80. XIX wieku przez Heinricha Himmla od kilkunastu lat przechodzi z rąk do rąk. Ostatni pomysł zakładał utworzenie tu galerii sztuki. Skończyło się tylko na obietnicach. Teraz obiekt popada w ruinę.

  Żory
  Od wielu lat XVII-wieczny pałac w Baranowicach niknie w oczach. Remont miał się odbyć w zeszłym roku, ale miasto nie otrzymało 8 mln zł dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego. Modernizację odłożono o kolejny rok.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama